BUUS OPTIK ApS
CVR 27 58 40 63 · Roskilde · Optikeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
BUUS OPTIK ApS har CVR-nummer 27584063. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Optikeraktiviteter (branchekode 477410). Adresse: Algade 40, 4000 Roskilde. Stiftet: 29. januar 2004. Status: aktiv. Antal ansatte: 8. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 5.822.996 kr., årets resultat 902.875 kr., egenkapital 1.799.394 kr., aktiver i alt 4.028.882 kr. Soliditetsgraden på 44,7 % er højere end hos 54 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 902.875 kr. er højere end hos 74 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 19 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som BUUS OPTIK ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Optikeraktiviteter (477410)
- Adresse
- Algade 40, 4000 Roskilde
- Kommune
- ROSKILDE
- Antal ansatte
-
8
2004 2018
- Telefon
- 46354014
- Stiftet
- 29 Jan 2004
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- brille- og optikvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2013-06-25
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27584063 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Algade 40, 4000 Roskilde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
50,2%
▲ 20,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,62
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
44,7%
▲ 15,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
239,2%
▲ 239,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
390 virksomheder i «Optikeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.822.996 | 4.880.370 | 4.944.597 | 4.887.348 | 4.029.637 |
| Resultat før skat | 1.163.799 | 344.487 | 943.162 | 1.530.126 | 628.870 |
| Årets resultat | 902.875 | 266.164 | 732.634 | 1.192.791 | 487.573 |
| Egenkapital | 1.799.394 | 896.519 | 1.330.356 | 1.597.722 | 804.931 |
| Aktiver i alt | 4.028.882 | 3.053.632 | 3.257.646 | 3.392.365 | 2.855.237 |
| Omsætningsaktiver | 3.134.072 | 2.870.653 | 3.074.667 | 3.209.386 | 2.666.664 |
| Kortfristet gæld | 1.938.853 | 2.053.125 | 1.693.147 | 1.431.095 | 1.707.676 |
| Gæld i alt | 2.220.948 | 2.157.113 | 1.927.290 | 1.794.643 | 2.050.306 |
| Soliditetsgrad | 44.7% | 29.4% | 40.8% | 47.1% | 28.2% |
| Ansatte (gns.) | 8 | 8 | 8 | 8 | 7 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
MACA HOLDING ApS Siden 16 May 2008100% Ejer
Ledelse
2-
Ayoe Blohm Siden 11 May 2008Direktør
-
Morten Ejnar Juel Clemmensen Siden 11 May 2008Direktør
Produktionsenheder
1BUUS OPTIK ApS
P-nr. 1010380452
Algade 40, 4000 Roskilde
Optikeraktiviteter (477410)
👥 8 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MACA HOLDING ApS (CVR 28685807)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver optikvirksomhed, brille, optikeraktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.