Byens Container ApS
CVR 43 57 50 15 · Hvidovre · Indsamling af ikke-farligt affald · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Byens Container ApS har CVR-nummer 43575015. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Indsamling af ikke-farligt affald (branchekode 381100). Adresse: Jernholmen 38, 2. tv, 2650 Hvidovre. Stiftet: 13. oktober 2022. Status: aktiv. Antal ansatte: 8. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 8.235.031 kr., årets resultat 1.337.981 kr., egenkapital 2.192.748 kr., aktiver i alt 11.151.452 kr. Soliditetsgraden på 19,7 % er højere end hos 53 % af de 99 virksomheder i branchen «Indsamling af ikke-farligt affald», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.337.981 kr. er højere end hos 84 % af de 99 virksomheder i branchen «Indsamling af ikke-farligt affald», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 37 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Byens Container ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Indsamling af ikke-farligt affald (381100)
- Adresse
- Jernholmen 38, 2. tv, 2650 Hvidovre
- Kommune
- HVIDOVRE
- Antal ansatte
- 8
- Telefon
- 26505505
- firma@byens-c.dk
- Stiftet
- 13 Oct 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- transportvirksomhed og affaldshåndtering
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-09-10
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43575015 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Jernholmen 38, 2. tv, 2650 Hvidovre
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
61,0%
▲ 3,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,16
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
19,7%
▲ 10,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
173,0%
▲ 173,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
99 virksomheder i «Indsamling af ikke-farligt affald»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | 8.235.031 | 6.009.777 | 4.780.739 |
| Resultat før skat | 1.760.312 | 632.526 | 420.968 |
| Årets resultat | 1.337.981 | 490.068 | 324.699 |
| Egenkapital | 2.192.748 | 854.767 | 364.699 |
| Aktiver i alt | 11.151.452 | 9.061.844 | 3.659.027 |
| Omsætningsaktiver | 7.749.751 | 4.774.951 | 2.799.647 |
| Kortfristet gæld | 6.680.918 | 5.177.956 | 3.239.837 |
| Gæld i alt | 8.801.611 | 8.055.556 | 3.239.837 |
| Soliditetsgrad | 19.7% | 9.4% | 10% |
| Ansatte (gns.) | 9 | 8 | 6 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
ASM GROUP HOLDING ApS Siden 15 Nov 202410% Ejer
-
MAAX Holding ApS Siden 6 Dec 202210% Ejer
-
M5 Gruppen Invest ApS Siden 15 Nov 202466,67% Ejer
Ledelse
2-
Martin Ahrenkiel Siden 10 Sep 2026Direktør
-
Mikael Saaby Jørgensen Siden 13 Oct 2022Adm. dir.
Produktionsenheder
1Byens Container ApS
P-nr. 1028657966
Jernholmen 38, 2. tv, 2650 Hvidovre
Indsamling af ikke-farligt affald (381100)
👥 8 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | 189.984 DKK | 41.778 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: M5 Gruppen Invest ApS (CVR 45058603)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver affaldshåndtering, farligt, indsamling.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.