Bystrup Maskinsnedkeri ApS
CVR 28 50 16 41 · Svendborg · Fremstilling af bygningstømmer og snedkeriartikler i øvrigt · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Bystrup Maskinsnedkeri ApS har CVR-nummer 28501641. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af bygningstømmer og snedkeriartikler i øvrigt (branchekode 162300). Adresse: Gotlandsvej 8, 5700 Svendborg. Stiftet: 3. marts 2005. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.451.768 kr., årets resultat 110.685 kr., egenkapital 1.330.947 kr., aktiver i alt 1.751.338 kr. Soliditetsgraden på 76,0 % er højere end hos 89 % af de 102 virksomheder i branchen «Fremstilling af bygningstømmer og snedkeriartikler i øvrigt», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 110.685 kr. er højere end hos 51 % af de 102 virksomheder i branchen «Fremstilling af bygningstømmer og snedkeriartikler i øvrigt», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 12 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Bystrup Maskinsnedkeri ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af bygningstømmer og snedkeriartikler i øvrigt (162300)
- Adresse
- Gotlandsvej 8, 5700 Svendborg
- Kommune
- SVENDBORG
- Antal ansatte
-
2
2005 2018
- Telefon
- 62206500
- nh@bystruptotalbyg.dk
- Stiftet
- 3 Mar 2005
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- udøve virksomhed med byggeri og service samt aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-01-23
- Binavne
- Bystrup Total Byg ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28501641 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gotlandsvej 8, 5700 Svendborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
8,3%
▲ 2,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,92
▲ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
76,0%
▲ 11,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
50,3%
▲ 50,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
102 virksomheder i «Fremstilling af bygningstømmer og snedkeriartikler i øvrigt»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.451.768 | 1.291.784 | 1.369.786 | 1.157.760 | 1.655.487 |
| Resultat før skat | 142.396 | 96.169 | 184.755 | 8.273 | 353.762 |
| Årets resultat | 110.685 | 73.657 | 143.852 | 20.329 | 275.599 |
| Egenkapital | 1.330.947 | 1.320.262 | 1.346.605 | 1.202.753 | 1.382.424 |
| Aktiver i alt | 1.751.338 | 2.036.632 | 1.743.205 | 1.483.727 | 1.893.599 |
| Omsætningsaktiver | 590.553 | 880.595 | 819.001 | 598.553 | 1.430.504 |
| Kortfristet gæld | 307.352 | 621.446 | 320.646 | 237.915 | 468.082 |
| Gæld i alt | 307.352 | 621.446 | 320.646 | 237.915 | 468.082 |
| Soliditetsgrad | 76% | 64.8% | 77.2% | 81.1% | 73% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
N.H.BYSTRUP HOLDING ApS Siden 14 Aug 2008100% Ejer
Ledelse
1-
Niels Henning Bystrup Siden 3 Mar 2005Direktør
Produktionsenheder
1Bystrup Maskinsnedkeri ApS
P-nr. 1011181399
Gotlandsvej 8, 5700 Svendborg
Fremstilling af bygningstømmer og snedkeriartikler i øvrigt (162300)
👥 2 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Bystrup Totalbyg ApS
Gotlandsvej 8, 5700 Svendborg
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Savværker med kapacitet for produktion af råtræ på mindre end 50.000 m3 fast masse pr. år af nåletræ eller mindre end 10.000 m3 fast masse pr. år af løvtræ eller med en samlet kapacitet for produktion af mindre end 50.000 m3 fast masse af nåle- og løvtræ pr. år. Møbelfabrikker og maskinsnedkerier. Bygningssnedkerier med et nettoproduktionsareal på mere end 200 m2.
Tilsyn: Svendborg Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: N.H.BYSTRUP HOLDING ApS (CVR 31626978)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver snedkeriartikler, bygningstømmer, byggeri.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.