C-bed II ApS
CVR 44 40 76 12 · Fredericia · Sø- og kysttransport af passagerer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
C-bed II ApS har CVR-nummer 44407612. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Sø- og kysttransport af passagerer (branchekode 501000). Adresse: Strevelinsvej 34, 7000 Fredericia. Stiftet: 31. oktober 2023. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 78.378.265 kr., årets resultat 45.766.012 kr., egenkapital 244.746.273 kr., aktiver i alt 246.380.392 kr. Soliditetsgraden på 99,3 % er højere end hos 99 % af de 83 virksomheder i branchen «Sø- og kysttransport af passagerer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 45.766.012 kr. er højere end hos 95 % af de 83 virksomheder i branchen «Sø- og kysttransport af passagerer», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som C-bed II ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Sø- og kysttransport af passagerer (501000)
- Adresse
- Strevelinsvej 34, 7000 Fredericia
- Kommune
- FREDERICIA
- Antal ansatte
- 1
- legal@monjasa.com
- Stiftet
- 31 Oct 2023
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- rederivirksomhed gennem ejerskab og drift af skibe samt al anden hermed forbundet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den administrerende direktør i forening med en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-10-31
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44407612 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Strevelinsvej 34, 7000 Fredericia
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
18,7%
▲ 6,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
32,50
▲ 20,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,3%
▲ 0,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
48,6%
▲ 48,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
83 virksomheder i «Sø- og kysttransport af passagerer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Omsætning | — | — |
| Bruttoresultat | 78.378.265 | 54.481.339 |
| Resultat før skat | 45.910.876 | 30.735.793 |
| Årets resultat | 45.766.012 | 30.804.690 |
| Egenkapital | 244.746.273 | 244.730.261 |
| Aktiver i alt | 246.380.392 | 248.154.268 |
| Omsætningsaktiver | 53.113.587 | 40.609.396 |
| Kortfristet gæld | 1.634.119 | 3.424.007 |
| Gæld i alt | 1.634.119 | 3.424.007 |
| Soliditetsgrad | 99.3% | 98.6% |
| Ansatte (gns.) | 57 | 44 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
C-bed Holding A/S Siden 31 Oct 2023100% Ejer
Ledelse
3-
Rasmus Ravnholdt Knudsen Siden 31 Oct 2023Direktør
-
Anders Østergaard Siden 1 Aug 2026Direktør
-
Jesper Tarbensen Nielsen Siden 1 Aug 2026Adm. dir.
Produktionsenheder
1C-bed II ApS
P-nr. 1029804601
Strevelinsvej 34, 7000 Fredericia
Sø- og kysttransport af passagerer (501000)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ENDEAVOUR INVEST ApS (CVR 27309224)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver rederivirksomhed, passagerer, kysttransport.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.