C. Thaysen Holding ApS
CVR 42 40 41 87 · Sønder Omme · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
C. Thaysen Holding ApS har CVR-nummer 42404187. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Farvergade 18, 7260 Sønder Omme. Stiftet: 12. maj 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 0 kr., bruttofortjeneste -23.112 kr., årets resultat 238.801 kr., egenkapital 13.082.312 kr., aktiver i alt 13.090.716 kr. Soliditetsgraden på 99,9 % er højere end hos 89 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 238.801 kr. er højere end hos 65 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som C. Thaysen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Farvergade 18, 7260 Sønder Omme
- Kommune
- BILLUND
- Stiftet
- 12 May 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i helt eller delvist ejede datterselskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-05-12
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42404187 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 9845002B4AFQ6BA46F10
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Farvergade 18, 7260 Sønder Omme
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
1,8%
▼ 9,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
507,78
▲ 410,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,9%
▲ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-83,5%
▼ 83,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 0 | 0 | — | 0 |
| Bruttoresultat | -23.112 | -20.094 | -18.121 | -14.354 | -18.565 |
| Resultat før skat | 244.037 | 1.451.290 | 2.362.922 | 1.210.467 | 3.435.711 |
| Årets resultat | 238.801 | 1.451.136 | 2.349.701 | 1.197.245 | 3.449.307 |
| Egenkapital | 13.082.312 | 13.498.511 | 12.397.375 | 10.321.674 | 10.324.428 |
| Aktiver i alt | 13.090.716 | 13.537.284 | 13.730.813 | 11.200.458 | 10.902.247 |
| Omsætningsaktiver | 4.267.379 | 3.779.916 | 4.618.613 | 4.137.438 | 4.300.134 |
| Kortfristet gæld | 8.404 | 38.773 | 1.333.438 | 878.784 | 577.819 |
| Gæld i alt | 8.404 | 38.773 | 1.333.438 | 878.784 | 577.819 |
| Soliditetsgrad | 99.9% | 99.7% | 90.3% | 92.2% | 94.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Christen Thaysen Siden 12 May 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Christen Thaysen Siden 12 May 2021Direktør
Produktionsenheder
1C. Thaysen Holding ApS
P-nr. 1027183472
Farvergade 18, 7260 Sønder Omme
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.330.361 DKK | 292.666 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 2.855.092 DKK | 628.100 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 2.982.029 DKK | 656.040 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 2.556.287 DKK | 562.364 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: C. Thaysen Holding ApS (CVR 42404187)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ejede, datterselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.