Cafe Phenix Valby ApS
CVR 36 04 60 90 · Valby · Udskænkning af ikke-alkoholiske drikkevarer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
Cafe Phenix Valby ApS har CVR-nummer 36046090. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Udskænkning af ikke-alkoholiske drikkevarer (branchekode 563010). Adresse: Valby Langgade 74, 2500 Valby. Stiftet: 15. juli 2014. Status: aktiv. Antal ansatte: 25. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 4.845.495 kr., årets resultat 1.816.951 kr., egenkapital -1.522.408 kr., aktiver i alt 3.112.668 kr. Soliditetsgraden på -48,9 % er lavere end hos 76 % af de 216 virksomheder i branchen «Udskænkning af ikke-alkoholiske drikkevarer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.816.951 kr. er højere end hos 98 % af de 216 virksomheder i branchen «Udskænkning af ikke-alkoholiske drikkevarer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 106 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Cafe Phenix Valby ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Udskænkning af ikke-alkoholiske drikkevarer (563010)
- Adresse
- Valby Langgade 74, 2500 Valby
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
-
25
2015 2018
- Stiftet
- 15 Jul 2014
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- restaurationsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2024-03-14
- Binavne
- Cafe Phenix - Øresundsvej ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36046090 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Valby Langgade 74, 2500 Valby
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,47
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-48,9%
▲ 196,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
1.102,7%
▲ 1.102,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
216 virksomheder i «Udskænkning af ikke-alkoholiske drikkevarer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 4.845.495 | 2.354.401 | -645.016 | -161.733 | 1.281.920 |
| Resultat før skat | — | -181.200 | -746.744 | -1.146.778 | -385.438 |
| Årets resultat | 1.816.951 | -181.200 | -1.146.853 | -964.965 | -297.944 |
| Egenkapital | -1.522.408 | -3.339.359 | -3.158.159 | -2.011.306 | -1.046.340 |
| Aktiver i alt | 3.112.668 | 1.358.486 | 11.144 | 1.664.001 | 1.828.972 |
| Omsætningsaktiver | 2.175.455 | 458.868 | 11.144 | 1.063.578 | 1.114.286 |
| Kortfristet gæld | 4.635.076 | 4.697.845 | 3.169.303 | 3.675.306 | 1.399.215 |
| Gæld i alt | 4.635.076 | 4.697.845 | 3.169.303 | 3.675.306 | 2.875.312 |
| Soliditetsgrad | -48.9% | -245.8% | -28339.5% | -120.9% | -57.2% |
| Ansatte (gns.) | 9 | 3 | 1 | 3 | 8 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
PHENIX HOLDING ApS Siden 2 Mar 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Abed Bakr Siden 3 Jun 2015Direktør
Produktionsenheder
2Cafe Phenix Valby ApS
P-nr. 1019558130
Valby Langgade 74, 2500 Valby
Udskænkning af ikke-alkoholiske drikkevarer (563010)
👥 23 ansatte
crusto
P-nr. 1031338308
Øresundsvej 150A, 2300 København S
Udskænkning af ikke-alkoholiske drikkevarer (563010)
Fødevarekontrol (Smiley)
2 kontrolstederCafé Phenix v/ Abed Bakr
Valby Langgade 74, 2500 Valby
Senest kontrolleret 4 Jun 2026
Crusto
Øresundsvej 150A, 2300 København S
Senest kontrolleret 3 Jun 2025
Kilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PHENIX HOLDING ApS (CVR 31174112)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver restaurationsvirksomhed, udskænkning, alkoholiske.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.