Cafe Skammekrogen ApS
CVR 38 85 36 27 · København V · Udskænkning af ikke-alkoholiske drikkevarer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Cafe Skammekrogen ApS har CVR-nummer 38853627. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Udskænkning af ikke-alkoholiske drikkevarer (branchekode 563010). Adresse: Svendsgade 1, st. 1, 1659 København V. Stiftet: 15. august 2017. Status: aktiv. Antal ansatte: 15. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.676.555 kr., årets resultat 489.430 kr., egenkapital 1.226.033 kr., aktiver i alt 1.826.307 kr. Soliditetsgraden på 67,1 % er højere end hos 88 % af de 216 virksomheder i branchen «Udskænkning af ikke-alkoholiske drikkevarer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 489.430 kr. er højere end hos 90 % af de 216 virksomheder i branchen «Udskænkning af ikke-alkoholiske drikkevarer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 17 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Cafe Skammekrogen ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Udskænkning af ikke-alkoholiske drikkevarer (563010)
- Adresse
- Svendsgade 1, st. 1, 1659 København V
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
-
15
2017 2018
- Stiftet
- 15 Aug 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- restaurationsvirksomhed og dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2026-07-24
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38853627 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Svendsgade 1, st. 1, 1659 København V
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
39,9%
▲ 6,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,12
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
67,1%
▲ 2,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
19,6%
▲ 19,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
216 virksomheder i «Udskænkning af ikke-alkoholiske drikkevarer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.676.555 | 1.433.044 | 1.396.299 | 1.048.865 | 1.003.192 |
| Resultat før skat | 633.083 | 503.611 | 559.280 | 349.118 | 152.253 |
| Årets resultat | 489.430 | 409.220 | 407.626 | 268.311 | 118.611 |
| Egenkapital | 1.226.033 | 1.236.603 | 827.383 | 418.858 | 150.547 |
| Aktiver i alt | 1.826.307 | 1.899.293 | 1.489.615 | 742.963 | 473.495 |
| Omsætningsaktiver | 1.490.922 | 1.476.051 | 1.026.492 | 742.963 | 473.495 |
| Kortfristet gæld | 361.626 | 379.610 | 323.843 | 324.105 | 322.948 |
| Gæld i alt | 583.715 | 641.834 | 661.053 | 324.105 | 322.948 |
| Soliditetsgrad | 67.1% | 65.1% | 55.5% | 56.4% | 31.8% |
| Ansatte (gns.) | 3 | 2 | 3 | 3 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
M. Taul Holding ApS Siden 3 Jul 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Malene Taul Meng Staack Siden 15 Aug 2017Direktør
Produktionsenheder
1Cafe Skammekrogen ApS
P-nr. 1022744670
Svendsgade 1, st. 1, 1659 København V
Udskænkning af ikke-alkoholiske drikkevarer (563010)
👥 16 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: M. Taul Holding ApS (CVR 40641599)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver restaurationsvirksomhed, udskænkning, alkoholiske.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.