Capela Holding ApS
CVR 41 24 78 86 · Auning · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Capela Holding ApS har CVR-nummer 41247886. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Porsbakkevej 8, 8963 Auning. Stiftet: 18. marts 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): omsætning 0 kr., årets resultat 627.320 kr., egenkapital 1.308.157 kr., aktiver i alt 1.758.161 kr. Soliditetsgraden på 74,4 % er lavere end hos 63 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 627.320 kr. er højere end hos 77 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Capela Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Porsbakkevej 8, 8963 Auning
- Kommune
- NORDDJURS
- Telefon
- 50405767
- tsn@ngineering.dk
- Stiftet
- 18 Mar 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- investeringsvirksomhed, herunder at eje kapitalandele i andre kapitalselskaber, samt anden hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af den samlede direktion
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-03-18
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41247886 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 9845004P3BZ5D00A2D48
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Porsbakkevej 8, 8963 Auning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
48,0%
▲ 30,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,57
▲ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
74,4%
▼ 7,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
337,7%
▲ 337,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bruttoresultat | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 624.782 | 142.577 | -34.873 | 365.533 | 634.142 |
| Årets resultat | 627.320 | 143.320 | -37.183 | 366.649 | 635.251 |
| Egenkapital | 1.308.157 | 802.837 | 777.317 | 928.900 | 675.251 |
| Aktiver i alt | 1.758.161 | 986.221 | 787.628 | 1.040.466 | 864.091 |
| Omsætningsaktiver | 707.751 | 170.669 | 379.750 | 138.008 | 182.247 |
| Kortfristet gæld | 450.004 | 183.384 | 10.311 | 111.566 | 188.840 |
| Gæld i alt | 450.004 | 183.384 | 10.311 | 111.566 | 188.840 |
| Soliditetsgrad | 74.4% | 81.4% | 98.7% | 89.3% | 78.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Tom Schmidt Nicolaisen Siden 18 Mar 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Tom Schmidt Nicolaisen Siden 18 Mar 2020Direktør
Produktionsenheder
1Capela Holding ApS
P-nr. 1025673944
Porsbakkevej 8, 8963 Auning
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 139.373 DKK | 30.646 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -46.585 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 470.470 DKK | 103.488 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 766.061 DKK | 168.520 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 55.948 DKK | 12.298 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Capela Holding ApS (CVR 41247886)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kapitalselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.