Capture Energy ApS
CVR 44 31 45 33 · Holmegaard · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Capture Energy ApS har CVR-nummer 44314533. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Stenskovvej 37, 4684 Holmegaard. Stiftet: 15. september 2023. Status: aktiv. Antal ansatte: 5. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.673.245 kr., årets resultat 287.340 kr., egenkapital 350.622 kr., aktiver i alt 1.139.041 kr. Soliditetsgraden på 30,8 % er lavere end hos 80 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 287.340 kr. er højere end hos 67 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Capture Energy ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Stenskovvej 37, 4684 Holmegaard
- Kommune
- NÆSTVED
- Antal ansatte
- 5
- Stiftet
- 15 Sep 2023
- Selskabskapital
- 60.900 DKK
- Formål
- importere og sælge batterier og andet hermed beslægtet materiale samt aktiviteter, der er forenelige hermed. Selskabet kan helt eller delvist eje en anden virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af et bestyrelsesmedlem, af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2026-06-22
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44314533 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Stenskovvej 37, 4684 Holmegaard
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
82,0%
▲ 55,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,44
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
30,8%
▲ 6,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
1.585,1%
▲ 1.585,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Omsætning | — | — |
| Bruttoresultat | 2.673.245 | 421.123 |
| Resultat før skat | 369.730 | 22.200 |
| Årets resultat | 287.340 | 17.052 |
| Egenkapital | 350.622 | 63.282 |
| Aktiver i alt | 1.139.041 | 255.069 |
| Omsætningsaktiver | 1.139.041 | 255.069 |
| Kortfristet gæld | 788.419 | 191.787 |
| Gæld i alt | 788.419 | 191.787 |
| Soliditetsgrad | 30.8% | 24.8% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Capture Energy AB Siden 24 Jun 2024100% Ejer
Ledelse
3-
Martin Johan Henrik Jonsson Siden 22 Jun 2026Direktør
-
Martin Johan Henrik Jonsson Siden 22 Jun 2026Bestyrelsesmedlem
-
Anders Gustav Daniel Åman Siden 22 Jun 2026Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Capture Energy ApS
P-nr. 1029654332
Stenskovvej 37, 4684 Holmegaard
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 4 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 23.492 DKK | 5.148 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Capture Energy ApS (CVR 44314533)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver forenelige, batterier, materiale.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.