Catalyst ApS
CVR 15 53 94 96 · Hellerup · Public relations og kommunikation · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Catalyst ApS har CVR-nummer 15539496. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Public relations og kommunikation (branchekode 733000). Adresse: Lundegårdsvej 9, 2900 Hellerup. Stiftet: 21. oktober 1991. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 524.794 kr., årets resultat 478.886 kr., egenkapital 5.734.799 kr., aktiver i alt 6.717.069 kr. Soliditetsgraden på 85,4 % er højere end hos 78 % af de 746 virksomheder i branchen «Public relations og kommunikation», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 478.886 kr. er højere end hos 88 % af de 746 virksomheder i branchen «Public relations og kommunikation», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 399 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Catalyst ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Public relations og kommunikation (733000)
- Adresse
- Lundegårdsvej 9, 2900 Hellerup
- Kommune
- GENTOFTE
- Antal ansatte
-
1
2016 2018
- Stiftet
- 21 Oct 1991
- Selskabskapital
- 200.000 DKK
- Formål
- rådgivning, investering, handel og industri samt aktiviteter i naturlig forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene eller af den samlede bestyrelse
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-10-30
- Binavne
- Catalyst Consultants ApS Vimachel ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK15539496 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 894500ATDWTTNJHROX71
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lundegårdsvej 9, 2900 Hellerup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
8,4%
▼ 4,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
6,84
▲ 2,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
85,4%
▲ 9,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-31,6%
▼ 31,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
746 virksomheder i «Public relations og kommunikation»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 524.794 | 105.211 | -107.001 | 301.225 | 1.211.187 |
| Resultat før skat | 618.137 | 933.419 | -16.971 | 223.647 | 1.779.918 |
| Årets resultat | 478.886 | 700.394 | -21.237 | 133.970 | 1.378.927 |
| Egenkapital | 5.734.799 | 5.255.911 | 4.555.518 | 4.576.755 | 4.442.785 |
| Aktiver i alt | 6.717.069 | 6.929.907 | 6.044.673 | 6.824.440 | 7.247.986 |
| Omsætningsaktiver | 6.717.069 | 6.929.907 | 6.036.244 | 6.803.577 | 7.175.805 |
| Kortfristet gæld | 982.270 | 1.673.996 | 1.489.155 | 2.247.685 | 2.805.201 |
| Gæld i alt | 982.270 | 1.673.996 | 1.489.155 | 2.247.685 | 2.805.201 |
| Soliditetsgrad | 85.4% | 75.8% | 75.4% | 67.1% | 61.3% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Plambek Holding ApS Siden 1 Apr 2020100% Ejer
Ledelse
4-
Villy Plambek Siden 21 Oct 1991Bestyrelsesmedlem
-
Martin Dahl-Jensen Plambek Siden 21 Oct 1991Bestyrelsesmedlem
-
Martin Dahl-Jensen Plambek Siden 23 Apr 2018Adm. dir.
-
Christa Dahl-Jensen Plambek Siden 21 Oct 1991Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Catalyst ApS
P-nr. 1000941801
Lundegårdsvej 9, 2900 Hellerup
Public relations og kommunikation (733000)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | 273.406 DKK | 60.148 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.822.687 DKK | 400.972 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.990.063 DKK | 437.800 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Plambek Holding ApS (CVR 37761508)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver naturlig, relations, public.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.