CEMAS HOLDING ApS
CVR 34 70 02 57 · Dalmose · Udlejning af erhvervsejendomme · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
CEMAS HOLDING ApS har CVR-nummer 34700257. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Udlejning af erhvervsejendomme (branchekode 682040). Adresse: Lundsgårdsvej 3, 4261 Dalmose. Stiftet: 10. september 2012. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 36.807 kr., årets resultat 533.338 kr., egenkapital 5.996.214 kr., aktiver i alt 6.303.699 kr. Soliditetsgraden på 95,1 % er højere end hos 93 % af de 19.182 virksomheder i branchen «Udlejning af erhvervsejendomme», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 533.338 kr. er højere end hos 67 % af de 19.182 virksomheder i branchen «Udlejning af erhvervsejendomme», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 31 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som CEMAS HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Udlejning af erhvervsejendomme (682040)
- Adresse
- Lundsgårdsvej 3, 4261 Dalmose
- Kommune
- SLAGELSE
- Stiftet
- 10 Sep 2012
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- eje aktier og anparter, udlejning af ejendomme
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2020-11-13
- Momsnr. (EU VIES)
- DK34700257 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 984500EC0FFQ1FOD5317
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lundsgårdsvej 3, 4261 Dalmose
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
8,9%
▲ 0,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,64
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
95,1%
▲ 8,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
16,5%
▲ 16,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
19182 virksomheder i «Udlejning af erhvervsejendomme»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 36.807 | 53.154 | 51.811 | 30.690 | -32.612 |
| Resultat før skat | 522.825 | 447.512 | 355.158 | 429.681 | 421.562 |
| Årets resultat | 533.338 | 457.780 | 348.450 | 441.678 | 456.544 |
| Egenkapital | 5.996.214 | 5.597.876 | 5.262.096 | 5.031.446 | 4.704.368 |
| Aktiver i alt | 6.303.699 | 6.486.852 | 6.454.647 | 5.774.946 | 5.924.959 |
| Omsætningsaktiver | 129.333 | 899.223 | 931.078 | 543.257 | 1.061.430 |
| Kortfristet gæld | 202.985 | 742.479 | 1.103.293 | 684.132 | 1.217.672 |
| Gæld i alt | 291.879 | 876.299 | 1.182.975 | 737.024 | 1.217.672 |
| Soliditetsgrad | 95.1% | 86.3% | 81.5% | 87.1% | 79.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lars Erik Madsen Siden 10 Sep 2012100% Ejer
Ledelse
1-
Lars Erik Madsen Siden 10 Sep 2012Direktør
Produktionsenheder
1CEMAS HOLDING ApS
P-nr. 1017915475
Lundsgårdsvej 3, 4261 Dalmose
Udlejning af erhvervsejendomme (682040)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 681.065 DKK | 149.820 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 503.155 DKK | 110.682 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 458.600 DKK | 100.892 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 421.456 DKK | 92.708 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -115.947 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: CEMAS HOLDING ApS (CVR 34700257)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ejendomme.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.