CENGER SCANDINAVIA A/S
CVR 26 65 86 83 · Hornsyld · Engroshandel med læge- og hospitalsartikler · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
CENGER SCANDINAVIA A/S har CVR-nummer 26658683. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Engroshandel med læge- og hospitalsartikler (branchekode 464620). Adresse: Urlevvej 6B, 8783 Hornsyld. Stiftet: 24. maj 2002. Status: aktiv. Antal ansatte: 17. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 11.742.676 kr., årets resultat 1.611.060 kr., egenkapital 8.187.825 kr., aktiver i alt 21.481.402 kr. Soliditetsgraden på 38,1 % er lavere end hos 62 % af de 309 virksomheder i branchen «Engroshandel med læge- og hospitalsartikler», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.611.060 kr. er højere end hos 71 % af de 309 virksomheder i branchen «Engroshandel med læge- og hospitalsartikler», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 3 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som CENGER SCANDINAVIA A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med læge- og hospitalsartikler (464620)
- Adresse
- Urlevvej 6B, 8783 Hornsyld
- Kommune
- HEDENSTED
- Antal ansatte
-
17
2002 2018
- Telefon
- 70227188
- Stiftet
- 24 May 2002
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- handels-, import-, esport-, bygge og anlægsvirksomhed, samt investeringsvirksomhed i såvel indland som udland
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen eller af den samlede bestyrelse
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2002-05-24
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26658683 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Urlevvej 6B, 8783 Hornsyld
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
19,7%
▼ 8,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,66
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
38,1%
▲ 2,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-29,0%
▼ 29,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
309 virksomheder i «Engroshandel med læge- og hospitalsartikler»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 11.742.676 | 12.087.056 | 10.308.109 | 10.041.538 | 10.526.955 |
| Resultat før skat | 2.073.707 | 2.916.147 | 2.195.576 | 2.385.595 | 3.327.743 |
| Årets resultat | 1.611.060 | 2.268.534 | 1.708.748 | 1.856.656 | 2.592.727 |
| Egenkapital | 8.187.825 | 8.176.765 | 7.508.231 | 7.449.483 | 8.592.827 |
| Aktiver i alt | 21.481.402 | 23.056.679 | 19.718.703 | 18.718.328 | 17.019.181 |
| Omsætningsaktiver | 21.257.831 | 22.490.026 | 18.793.084 | 18.053.572 | 16.287.148 |
| Kortfristet gæld | 12.790.002 | 14.310.737 | 11.513.526 | 10.681.632 | 7.767.874 |
| Gæld i alt | 13.293.577 | 14.879.914 | 12.210.472 | 11.268.845 | 8.426.354 |
| Soliditetsgrad | 38.1% | 35.5% | 38.1% | 39.8% | 50.5% |
| Ansatte (gns.) | 17 | 17 | 16 | 16 | 16 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
CENGER HOLDING A/S Siden 1 Jan 2007100% Ejer
Ledelse
5-
Kent Reinhart Nielsen Siden 25 Apr 2007Direktør
-
Morten Sørensen Brok Siden 25 Apr 2007Bestyrelsesmedlem
-
Morten Sørensen Brok Siden 25 Apr 2007Direktør
-
Harald Wim Hagesteijn Siden 4 Feb 2026Bestyrelsesmedlem
-
Manuel Alfonso Fernández Siden 4 Feb 2026Formand
Produktionsenheder
1CENGER SCANDINAVIA A/S
P-nr. 1009168776
Urlevvej 6B, 8783 Hornsyld
Engroshandel med læge- og hospitalsartikler (464620)
👥 16 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: CENGER HOLDING A/S (CVR 29805229)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver esport, indland, hospitalsartikler.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.