City Tandlægerne ApS
CVR 38 99 09 26 · København K · Tandlægers aktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
City Tandlægerne ApS har CVR-nummer 38990926. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tandlægers aktiviteter (branchekode 862300). Adresse: Nygade 7, 1164 København K. Stiftet: 5. oktober 2017. Status: aktiv. Antal ansatte: 6. Seneste årsrapport (1. juni 2024 – 31. maj 2025): bruttofortjeneste 3.864.579 kr., årets resultat 15.411 kr., egenkapital 2.625.224 kr., aktiver i alt 6.415.524 kr. Soliditetsgraden på 40,9 % er lavere end hos 61 % af de 1.433 virksomheder i branchen «Tandlægers aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 15.411 kr. er lavere end hos 77 % af de 1.433 virksomheder i branchen «Tandlægers aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 37 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som City Tandlægerne ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tandlægers aktiviteter (862300)
- Adresse
- Nygade 7, 1164 København K
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
- 6
- Stiftet
- 5 Oct 2017
- Selskabskapital
- 51.000 DKK
- Formål
- tandlægevirksomhed, samt herved beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-05-14
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38990926 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nygade 7, 1164 København K
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,6%
▼ 5,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,50
▼ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
40,9%
▼ 8,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-92,1%
▼ 92,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1433 virksomheder i «Tandlægers aktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.864.579 | 2.813.102 | 3.010.913 | 3.399.890 | 3.704.123 |
| Resultat før skat | 69.919 | 200.832 | 237.069 | 393.342 | — |
| Årets resultat | 15.411 | 194.243 | 175.033 | 364.019 | 732.486 |
| Egenkapital | 2.625.224 | 3.309.813 | 3.815.570 | 4.240.536 | 3.933.017 |
| Aktiver i alt | 6.415.524 | 6.727.745 | 6.544.514 | 7.378.634 | 8.354.416 |
| Omsætningsaktiver | 1.686.507 | 3.113.632 | 2.863.765 | 3.435.436 | 4.148.769 |
| Kortfristet gæld | 3.386.550 | 3.207.318 | 2.420.136 | 2.784.873 | — |
| Gæld i alt | 3.386.550 | 3.207.318 | 2.470.491 | 2.919.483 | 4.232.107 |
| Soliditetsgrad | 40.9% | 49.2% | 58.3% | 57.5% | 47.1% |
| Ansatte (gns.) | 5 | 4 | 4 | 5 | 5 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Rinat Wassermann Siden 5 Oct 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Rinat Wassermann Siden 5 Oct 2017Adm. dir.
Produktionsenheder
1City Tandlægerne ApS
P-nr. 1022906603
Nygade 7, 1164 København K
Tandlægers aktiviteter (862300)
👥 6 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 114.633 DKK | 25.212 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -95.698 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -41.190 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 272.841 DKK | 60.016 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -613.991 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: City Tandlægerne ApS (CVR 38990926)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Tandlæge Timoor Kalali ApS Jyllinge
- Tandlæge Mikkel Rostrup ApS Roskilde
- Tandlæge Kristian Kirkevang ApS Skanderborg
- SpecialTandlægeCenter Gentofte ApS Gentofte
- Tandlægeselskabet K P Jensen ApS Give
- Tandlæge Mads Hørmand ApS Faaborg
- Specialtandlæge Thorkild Knudsen ApS Holbæk
- Tandlæge Mette Knudtzen ApS Haderslev
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver herved, tandlægevirksomhed, tandlægers.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.