CK-TEKNIK A/S
CVR 11 80 72 75 · Herning · Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr · Aktieselskab · CVR-registret ↗
- Under konkurs
Kort fortalt
CK-TEKNIK A/S har CVR-nummer 11807275. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (branchekode 466400). Adresse: Nr. Lindvej 30, 7400 Herning. Stiftet: 1. juli 1987. Status: under konkurs. Antal ansatte: 8. Seneste årsrapport (1. juli 2023 – 30. juni 2024): bruttofortjeneste 7.828.638 kr., årets resultat -2.083.471 kr., egenkapital 2.971.589 kr., aktiver i alt 10.251.823 kr. Soliditetsgraden på 29,0 % er lavere end hos 69 % af de 1.833 virksomheder i branchen «Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -2.083.471 kr. er lavere end hos 97 % af de 1.833 virksomheder i branchen «Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 57 % fra regnskabsår 2023 til 2024. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som CK-TEKNIK A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466400)
- Adresse
- Nr. Lindvej 30, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Antal ansatte
-
8
1997 2018
- Telefon
- 75324444
- Stiftet
- 1 Jul 1987
- Kreditstatus
- Konkurs
- Selskabskapital
- 1.000.000 DKK
- Formål
- handel, håndværk, projekteringsarbejde, agentvirksomhed
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-02-08
- Momsnr. (EU VIES)
- DK11807275 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nr. Lindvej 30, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-70,1%
▼ 118,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,35
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
29,0%
▼ 5,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-155,3%
▼ 155,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1833 virksomheder i «Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 7.828.638 | 18.071.423 | 29.070.369 | 16.565.624 | 8.124.603 |
| Resultat før skat | -2.588.587 | 5.010.696 | 16.451.120 | 8.284.988 | 1.425.738 |
| Årets resultat | -2.083.471 | 3.764.915 | 12.905.510 | 6.387.024 | 1.107.549 |
| Egenkapital | 2.971.589 | 7.855.060 | 18.090.145 | 7.684.634 | 4.797.610 |
| Aktiver i alt | 10.251.823 | 22.948.298 | 78.263.883 | 58.973.266 | 8.778.484 |
| Omsætningsaktiver | 9.235.406 | 22.169.962 | 77.273.885 | 58.528.951 | 8.328.743 |
| Kortfristet gæld | 6.830.234 | 14.112.770 | 56.236.545 | 50.949.632 | 3.739.874 |
| Gæld i alt | 6.830.234 | 14.112.770 | 56.236.545 | 50.949.632 | 3.739.874 |
| Soliditetsgrad | 29% | 34.2% | 23.1% | 13% | 54.7% |
| Ansatte (gns.) | 16 | 17 | 16 | 12 | 12 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
CK-Teknik Holding ApS Siden 23 Dec 2016100% Ejer
Produktionsenheder
1CK-TEKNIK A/S
P-nr. 1000279829
Nr. Lindvej 30, 7400 Herning
Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466400)
👥 8 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: New Owners Invest I ApS (CVR 38250574)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver projekteringsarbejde, agentvirksomhed, håndværk.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms