Clara Dawe Invest ApS
CVR 43 68 75 06 · Herlev · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Clara Dawe Invest ApS har CVR-nummer 43687506. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Tvedvangen 278, 2730 Herlev. Stiftet: 1. november 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -15.378 kr., årets resultat -2.218.373 kr., egenkapital 7.502.732 kr., aktiver i alt 7.522.008 kr. Soliditetsgraden på 99,7 % er højere end hos 85 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -2.218.373 kr. er lavere end hos 98 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Clara Dawe Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Tvedvangen 278, 2730 Herlev
- Kommune
- HERLEV
- Stiftet
- 1 Nov 2022
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- besidde aktier eller anparter som holdingselskab samt i øvrigt foretage anlægsinvesteringer og hermed forbundet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2022-11-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43687506 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tvedvangen 278, 2730 Herlev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-29,6%
▼ 23,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
19,78
▲ 16,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,7%
▲ 1,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-293,8%
▼ 293,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -15.378 | -10.379 | -11.776 | -3.919 |
| Resultat før skat | -2.218.373 | -563.305 | 743.876 | -491.937 |
| Årets resultat | -2.218.373 | -563.305 | 743.876 | -491.937 |
| Egenkapital | 7.502.732 | 9.809.911 | 12.123.216 | 11.379.340 |
| Aktiver i alt | 7.522.008 | 10.024.487 | 12.520.189 | 11.388.715 |
| Omsætningsaktiver | 381.203 | 682.881 | 2.346.757 | 1.194.637 |
| Kortfristet gæld | 19.276 | 214.576 | 396.973 | 9.375 |
| Gæld i alt | 19.276 | 214.576 | 396.973 | 9.375 |
| Soliditetsgrad | 99.7% | 97.9% | 96.8% | 99.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Clara Mollerup Dawe Siden 1 Nov 2022100% Ejer
Ledelse
1-
Clara Mollerup Dawe Siden 1 Nov 2022Direktør
Produktionsenheder
1Clara Dawe Invest ApS
P-nr. 1028808778
Tvedvangen 278, 2730 Herlev
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -13.079 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -9.878 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -12.727 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Clara Dawe Invest ApS (CVR 43687506)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver anlægsinvesteringer, foretage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.