Claus Løgager Holding ApS
CVR 40 78 30 67 · Hammel · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Claus Løgager Holding ApS har CVR-nummer 40783067. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Ryttervej 47, 8450 Hammel. Stiftet: 19. juni 2019. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste -15.323 kr., årets resultat 1.573.528 kr., egenkapital 22.412.011 kr., aktiver i alt 22.464.167 kr. Soliditetsgraden på 99,8 % er højere end hos 87 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.573.528 kr. er højere end hos 87 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Claus Løgager Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Ryttervej 47, 8450 Hammel
- Kommune
- FAVRSKOV
- Stiftet
- 19 Jun 2019
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- besidde kapitalandele i andre selskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2019-06-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40783067 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500651561E887PJ26
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ryttervej 47, 8450 Hammel
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
7,0%
▼ 10,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
70,32
▲ 25,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,8%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-58,6%
▼ 58,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -15.323 | -10.653 | -14.315 | -9.507 | -8.096 |
| Resultat før skat | 1.588.051 | 3.835.607 | 3.963.236 | 2.674.391 | 1.523.655 |
| Årets resultat | 1.573.528 | 3.804.286 | 3.959.628 | 2.674.391 | 1.523.655 |
| Egenkapital | 22.412.011 | 21.901.784 | 18.217.398 | 14.257.770 | 11.640.579 |
| Aktiver i alt | 22.464.167 | 21.951.006 | 18.237.786 | 14.390.120 | 11.731.099 |
| Omsætningsaktiver | 3.667.814 | 2.189.794 | 664.195 | 717.633 | 266.080 |
| Kortfristet gæld | 52.156 | 49.222 | 20.388 | 132.350 | 90.520 |
| Gæld i alt | 52.156 | 49.222 | 20.388 | 132.350 | 90.520 |
| Soliditetsgrad | 99.8% | 99.8% | 99.9% | 99.1% | 99.2% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
LC. Holding ApS Siden 25 Sep 2026100% Ejer
Ledelse
1-
Claus Glud Løgager Siden 19 Jun 2019Direktør
Produktionsenheder
1Claus Løgager Holding ApS
P-nr. 1025031993
Ryttervej 47, 8450 Hammel
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 147.987 DKK | 32.538 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 16.495 DKK | 3.608 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -33.003 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -8.032 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Claus Løgager Holding ApS (CVR 40783067)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.