CLAUS STEENSEN ApS
CVR 32 33 61 83 · Stenlille · Vejgodstransport · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
CLAUS STEENSEN ApS har CVR-nummer 32336183. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Vejgodstransport (branchekode 494100). Adresse: Sværdsholtevej 10A, 4295 Stenlille. Stiftet: 18. marts 2014. Status: aktiv. Antal ansatte: 15. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 12.937.240 kr., årets resultat -765.911 kr., egenkapital 3.488.656 kr., aktiver i alt 33.662.493 kr. Soliditetsgraden på 10,4 % er lavere end hos 83 % af de 2.289 virksomheder i branchen «Vejgodstransport», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -765.911 kr. er lavere end hos 96 % af de 2.289 virksomheder i branchen «Vejgodstransport», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 35 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som CLAUS STEENSEN ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Vejgodstransport (494100)
- Adresse
- Sværdsholtevej 10A, 4295 Stenlille
- Kommune
- SORØ
- Antal ansatte
- 15
- Stiftet
- 18 Mar 2014
- Selskabskapital
- 160.000 DKK
- Formål
- vognmandsdrift
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-04-11
- Binavne
- Claus Steensen U ApS hjælpregnskab.dk ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK32336183 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sværdsholtevej 10A, 4295 Stenlille
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: claussteensen.dk Hjemmeside https://www.claussteensen.dk/
- https://www.facebook.com/wix/ Sociale medier
- https://www.twitter.com/wix Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (19. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-22,0%
▼ 49,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,51
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
10,4%
▼ 9,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-160,9%
▼ 160,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2289 virksomheder i «Vejgodstransport»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 12.937.240 | 9.588.461 | 7.433.469 | 2.621.455 | 1.249.828 |
| Resultat før skat | -946.138 | 1.640.306 | 2.182.511 | 440.644 | 572.323 |
| Årets resultat | -765.911 | 1.257.175 | 1.699.332 | 336.433 | 443.216 |
| Egenkapital | 3.488.656 | 4.565.371 | 3.787.584 | 1.346.457 | 1.010.026 |
| Aktiver i alt | 33.662.493 | 23.161.417 | 19.619.208 | 2.971.051 | 2.011.195 |
| Omsætningsaktiver | 6.557.107 | 5.138.041 | 1.832.726 | 2.423.905 | 1.380.866 |
| Kortfristet gæld | 12.794.176 | 7.142.208 | 3.755.052 | 1.488.025 | 835.579 |
| Gæld i alt | 29.305.965 | 17.661.697 | 15.076.909 | 1.488.025 | 835.579 |
| Soliditetsgrad | 10.4% | 19.7% | 19.3% | 45.3% | 50.2% |
| Ansatte (gns.) | 15 | 9 | 6 | 3 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Claus Steensen Holding ApS Siden 14 May 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Claus Steensen Siden 18 Mar 2014Direktør
Produktionsenheder
1CLAUS STEENSEN ApS
P-nr. 1019227509
Sværdsholtevej 10A, 4295 Stenlille
Vejgodstransport (494100)
👥 14 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | 605.661 DKK | 133.232 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 125.536 DKK | 27.610 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 106.204 DKK | 23.364 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Claus Steensen Holding ApS (CVR 44057751)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver vognmandsdrift, vejgodstransport.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.