CM AUTOSERVICE ApS
CVR 27 35 34 28 · Tune · Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
CM AUTOSERVICE ApS har CVR-nummer 27353428. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (branchekode 953190). Adresse: Østergade 9, 4030 Tune. Stiftet: 15. september 2003. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 7.560 kr., årets resultat 140.129 kr., egenkapital 4.748.060 kr., aktiver i alt 4.847.040 kr. Soliditetsgraden på 98,0 % er højere end hos 98 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 140.129 kr. er højere end hos 54 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som CM AUTOSERVICE ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
- Adresse
- Østergade 9, 4030 Tune
- Kommune
- GREVE
- Antal ansatte
-
2
2003 2018
- Telefon
- 20126777
- christian@cm-auto.dk
- Stiftet
- 15 Sep 2003
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- handels- og håndværksvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren alene
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2014-11-22
- Sekundære brancher
- Reparation og vedligeholdelse af motorcykler (953200)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27353428 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Østergade 9, 4030 Tune
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
3,0%
▲ 2,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
48,95
▲ 14,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,0%
▲ 0,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
526,0%
▲ 526,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1939 virksomheder i «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 7.560 | -9.708 | 545.773 | — | 1.239.223 |
| Resultat før skat | 180.734 | 149.259 | 495.383 | 495.383 | 483.518 |
| Årets resultat | 140.129 | 22.386 | 402.907 | 402.907 | 377.141 |
| Egenkapital | 4.748.060 | 4.607.931 | 4.585.545 | 4.493.070 | 4.090.163 |
| Aktiver i alt | 4.847.040 | 4.744.292 | 5.144.827 | 5.241.844 | 4.787.954 |
| Omsætningsaktiver | 4.845.540 | 4.742.792 | 5.132.190 | 5.240.344 | 4.717.121 |
| Kortfristet gæld | 98.980 | 136.361 | 559.282 | 748.774 | 697.388 |
| Gæld i alt | 98.980 | 136.361 | 559.282 | 748.774 | 697.388 |
| Soliditetsgrad | 98% | 97.1% | 89.1% | 85.7% | 85.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | — | — | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
MENTZE HOLDING ApS Siden 3 Nov 2008100% Ejer
Ledelse
1-
Christian Erik Mentze Siden 16 Dec 2003Direktør
Produktionsenheder
1CM AUTOSERVICE ApS
P-nr. 1010109252
Østergade 9, 4030 Tune
Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
👥 2 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)CM AUTOSERVICE ApS
Østergade 9, 4030 Tune
Autoværksted
Autoværksteder er anlæg og aktiviteter for service, reparation, vask og overfladebehandling og autolakering af motorkøretøjer, der er omfattet af bekendtgørelse om miljøkrav i forbindelse med etablering og drift af autoværksteder m.v.
Tilsyn: Greve Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MENTZE HOLDING ApS (CVR 31850924)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver håndværksvirksomhed, motorcykler, handels.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.