COMFORT BILSALG A/S
CVR 32 29 05 82 · Vejle Øst · Detailhandel med motorkøretøjer · Aktieselskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
COMFORT BILSALG A/S har CVR-nummer 32290582. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Detailhandel med motorkøretøjer (branchekode 478100). Adresse: Mettesvej 8, 7120 Vejle Øst. Stiftet: 16. juli 2009. Status: ophørt 18. august 2026. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2024): bruttofortjeneste 3.015.758 kr., årets resultat 833.661 kr., egenkapital 2.523.320 kr., aktiver i alt 4.191.473 kr. Soliditetsgraden på 60,2 % er højere end hos 69 % af de 1.793 virksomheder i branchen «Detailhandel med motorkøretøjer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 833.661 kr. er højere end hos 79 % af de 1.793 virksomheder i branchen «Detailhandel med motorkøretøjer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 30 % fra regnskabsår 2023 til 2024. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som COMFORT BILSALG A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Detailhandel med motorkøretøjer (478100)
- Adresse
- Mettesvej 8, 7120 Vejle Øst
- Kommune
- VEJLE
- Antal ansatte
-
1
2009 2018
- Stiftet
- 16 Jul 2009
- Ophørt
- 18 Aug 2026
- Momsnr. (EU VIES)
- DK32290582 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Mettesvej 8, 7120 Vejle Øst
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
33,0%
▼ 22,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,49
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
60,2%
▲ 5,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-59,6%
▼ 59,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1793 virksomheder i «Detailhandel med motorkøretøjer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.015.758 | 4.336.234 | 4.931.731 | 3.992.669 | 2.972.442 |
| Resultat før skat | 1.071.767 | 2.645.694 | 3.131.344 | 2.604.695 | 1.622.167 |
| Årets resultat | 833.661 | 2.061.572 | 2.440.395 | 2.028.013 | 1.258.684 |
| Egenkapital | 2.523.320 | 3.689.659 | 3.628.087 | 3.187.693 | 4.159.680 |
| Aktiver i alt | 4.191.473 | 6.800.381 | 6.246.586 | 7.178.674 | 5.606.842 |
| Omsætningsaktiver | 4.156.555 | 6.765.463 | 6.211.668 | 7.143.756 | 5.563.310 |
| Kortfristet gæld | 1.668.153 | 3.110.722 | 2.618.499 | 3.990.981 | 1.445.162 |
| Gæld i alt | 1.668.153 | 3.110.722 | 2.618.499 | 3.990.981 | 1.445.162 |
| Soliditetsgrad | 60.2% | 54.3% | 58.1% | 44.4% | 74.2% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: TJO HOLDING ApS (CVR 32285406)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
12 Sep 2026NORMAL → OPLØSTEFTERERKLÆRING
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver motorkøretøjer.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms