CONSEL ApS
CVR 29 22 29 24 · Fredericia · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
CONSEL ApS har CVR-nummer 29222924. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder (branchekode 711210). Adresse: Ole Rømers Vej 2B, 7000 Fredericia. Stiftet: 3. januar 2006. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.270.775 kr., årets resultat 398.943 kr., egenkapital 1.444.466 kr., aktiver i alt 2.056.516 kr. Soliditetsgraden på 70,2 % er højere end hos 69 % af de 2.127 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 398.943 kr. er højere end hos 70 % af de 2.127 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 3 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som CONSEL ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder (711210)
- Adresse
- Ole Rømers Vej 2B, 7000 Fredericia
- Kommune
- FREDERICIA
- Antal ansatte
-
2
2006 2018
- Telefon
- 75925433
- bent@consel.dk
- Stiftet
- 3 Jan 2006
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- udføre rådgivende ingeniørvirksomhed vedr. el-installationer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren. Selskabet ledes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2024-06-14
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29222924 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ole Rømers Vej 2B, 7000 Fredericia
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
27,6%
▲ 18,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,78
▲ 1,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
70,2%
▲ 16,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
337,0%
▲ 337,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2127 virksomheder i «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.270.775 | 2.330.897 | 2.061.762 | 2.536.617 | 2.572.371 |
| Resultat før skat | 512.969 | 120.346 | -11.580 | 297.698 | 271.893 |
| Årets resultat | 398.943 | 91.300 | -11.183 | 229.264 | 207.510 |
| Egenkapital | 1.444.466 | 1.045.523 | 954.223 | 1.185.406 | 1.156.142 |
| Aktiver i alt | 2.056.516 | 1.963.044 | 1.878.691 | 2.279.016 | 2.303.879 |
| Omsætningsaktiver | 2.044.516 | 1.951.044 | 1.866.691 | 2.267.016 | 2.291.879 |
| Kortfristet gæld | 541.526 | 846.997 | 862.352 | 1.030.860 | 1.036.909 |
| Gæld i alt | 541.526 | 846.997 | 862.352 | 1.030.860 | 1.036.909 |
| Soliditetsgrad | 70.2% | 53.3% | 50.8% | 52% | 50.2% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
BENT GABRIELSEN HOLDING ApS Siden 3 Jan 2006100% Ejer
Ledelse
1-
Bent Gabrielsen Siden 3 Jan 2006Direktør
Produktionsenheder
1CONSEL ApS
P-nr. 1000633456
Ole Rømers Vej 2B, 7000 Fredericia
Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder (711210)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: BENT GABRIELSEN HOLDING ApS (CVR 29220328)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver vedr, installationer, ingeniørvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.