Constructia ApS
CVR 43 35 85 02 · Galten · Agenturhandel med tømmer og andre byggematerialer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Constructia ApS har CVR-nummer 43358502. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Agenturhandel med tømmer og andre byggematerialer (branchekode 461300). Adresse: Einars Lykke 59, 8464 Galten. Stiftet: 20. juni 2022. Status: aktiv. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.449.270 kr., årets resultat 866.157 kr., egenkapital 1.203.784 kr., aktiver i alt 2.376.842 kr. Soliditetsgraden på 50,6 % er højere end hos 58 % af de 87 virksomheder i branchen «Agenturhandel med tømmer og andre byggematerialer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 866.157 kr. er højere end hos 89 % af de 87 virksomheder i branchen «Agenturhandel med tømmer og andre byggematerialer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 242 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Constructia ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Agenturhandel med tømmer og andre byggematerialer (461300)
- Adresse
- Einars Lykke 59, 8464 Galten
- Kommune
- SKANDERBORG
- Antal ansatte
- 3
- got@constructia.dk
- Stiftet
- 20 Jun 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- rådgivning og salg af byggematerialer i byggebranchen og industrien
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-06-20
- Sekundære brancher
- Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (702000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43358502 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Einars Lykke 59, 8464 Galten
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: constructia.dk Hjemmeside https://constructia.dk
- https://www.facebook.com/profile.php?id=61558758411913 Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (20. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
72,0%
▼ 12,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,75
▲ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
50,6%
▲ 17,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
205,5%
▲ 205,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
87 virksomheder i «Agenturhandel med tømmer og andre byggematerialer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.449.270 | 423.456 | 168.963 | 123.820 |
| Resultat før skat | 1.115.839 | 372.446 | -17.033 | 65.619 |
| Årets resultat | 866.157 | 283.493 | -91.282 | 51.171 |
| Egenkapital | 1.203.784 | 337.627 | 144.133 | 235.414 |
| Aktiver i alt | 2.376.842 | 1.009.652 | 641.947 | 484.070 |
| Omsætningsaktiver | 1.945.883 | 778.054 | 277.087 | 136.675 |
| Kortfristet gæld | 1.112.052 | 610.165 | 406.817 | 132.758 |
| Gæld i alt | 1.127.360 | 625.473 | 434.125 | 248.656 |
| Soliditetsgrad | 50.6% | 33.4% | 22.5% | 48.6% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Reign Holding ApS Siden 29 Aug 2022100% Ejer
Ledelse
1-
Garðar Örn Þorvarðarson Siden 20 Jun 2022Direktør
Produktionsenheder
1Constructia ApS
P-nr. 1028373771
Einars Lykke 59, 8464 Galten
Agenturhandel med tømmer og andre byggematerialer (461300)
👥 4 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Reign Holding ApS (CVR 43473174)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver tømmer, industrien, byggebranchen.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.