Cornerstone Maritime ApS
CVR 40 12 28 77 · Frederiksværk · Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
Cornerstone Maritime ApS har CVR-nummer 40122877. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport (branchekode 522600). Adresse: Tinsoldaten 32, 3300 Frederiksværk. Stiftet: 19. december 2018. Status: ophørt 18. august 2026. Seneste årsrapport (regnskabsår 2023): bruttofortjeneste -1.105.221 kr., årets resultat -1.124.486 kr., egenkapital -986.647 kr., aktiver i alt 223.497 kr. Soliditetsgraden på -441,5 % er lavere end hos 98 % af de 630 virksomheder i branchen «Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -1.124.486 kr. er lavere end hos 92 % af de 630 virksomheder i branchen «Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Cornerstone Maritime ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport (522600)
- Adresse
- Tinsoldaten 32, 3300 Frederiksværk
- Kommune
- HALSNÆS
- Stiftet
- 19 Dec 2018
- Ophørt
- 18 Aug 2026
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40122877 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tinsoldaten 32, 3300 Frederiksværk
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,18
▼ 1,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-441,5%
▼ 460,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-74,2%
▼ 74,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
630 virksomheder i «Andre støtteaktiviteter i forbindelse med transport»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -1.105.221 | -485.876 | 763.122 | 366.687 | -1.509.850 |
| Resultat før skat | -1.124.486 | -535.022 | 699.830 | 293.770 | -1.506.128 |
| Årets resultat | -1.124.486 | -645.492 | 544.212 | -65.130 | -881.140 |
| Egenkapital | -986.647 | 137.840 | -352.057 | -896.269 | -831.140 |
| Aktiver i alt | 223.497 | 711.270 | 1.485.213 | 842.134 | 3.004.325 |
| Omsætningsaktiver | 223.497 | 711.270 | 1.485.213 | 842.134 | 3.004.325 |
| Kortfristet gæld | 1.210.144 | 573.430 | 1.837.270 | 1.738.403 | 3.835.465 |
| Gæld i alt | 1.210.144 | 573.430 | 1.837.270 | 1.738.403 | 3.835.465 |
| Soliditetsgrad | -441.5% | 19.4% | -23.7% | -106.4% | -27.7% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Staccato Holding ApS (CVR 37813931)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
16 Sep 2026UNDERKONKURS → OPLØSTEFTERKONKURS
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver transport, støtteaktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms