Cramer-Sale A/S
CVR 41 47 30 88 · Svendborg · Engroshandel med rengøringsmidler · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Cramer-Sale A/S har CVR-nummer 41473088. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Engroshandel med rengøringsmidler (branchekode 464420). Adresse: Ålandsvej 2, 5700 Svendborg. Stiftet: 9. juni 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 13. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 12.610.637 kr., årets resultat 4.880.653 kr., egenkapital 19.670.401 kr., aktiver i alt 32.745.465 kr. Soliditetsgraden på 60,1 % er højere end hos 69 % af de 146 virksomheder i branchen «Engroshandel med rengøringsmidler», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 4.880.653 kr. er højere end hos 95 % af de 146 virksomheder i branchen «Engroshandel med rengøringsmidler», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 6 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Cramer-Sale A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med rengøringsmidler (464420)
- Adresse
- Ålandsvej 2, 5700 Svendborg
- Kommune
- SVENDBORG
- Antal ansatte
- 13
- Telefon
- 21202526
- info@cramersale.dk
- Stiftet
- 9 Jun 2020
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- handel og virksomhed, der er naturligt forbundet hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én af selskabets direktører.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2020-06-09
- Sekundære brancher
- Detailhandel med motorkøretøjer (478100)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41473088 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ålandsvej 2, 5700 Svendborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
24,8%
▲ 2,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,91
▼ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
60,1%
▲ 4,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
12,3%
▲ 12,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
146 virksomheder i «Engroshandel med rengøringsmidler»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 12.610.637 | 13.346.861 | 12.438.050 | 13.520.628 | 9.882.177 |
| Resultat før skat | 6.275.315 | 5.596.069 | 5.036.425 | 6.766.575 | 4.607.899 |
| Årets resultat | 4.880.653 | 4.347.474 | 3.894.112 | 5.252.534 | 3.581.457 |
| Egenkapital | 19.670.401 | 19.089.748 | 18.592.275 | 19.898.163 | 18.195.628 |
| Aktiver i alt | 32.745.465 | 34.370.949 | 36.052.236 | 35.448.133 | 29.572.349 |
| Omsætningsaktiver | 11.717.142 | 13.757.015 | 13.853.951 | 12.497.801 | 15.734.002 |
| Kortfristet gæld | 12.854.003 | 11.750.550 | 13.453.496 | 11.078.786 | 6.473.589 |
| Gæld i alt | 32.745.465 | 15.047.462 | 16.988.509 | 14.848.276 | 10.478.990 |
| Soliditetsgrad | 60.1% | 55.5% | 51.6% | 56.1% | 61.5% |
| Ansatte (gns.) | 6 | 10 | 10 | 6 | 6 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Cramer-Sale Holding ApS Siden 9 Jun 2020100% Ejer
Ledelse
5-
Morten Cramer Buch Siden 9 Jun 2020Direktør
-
Morten Cramer Buch Siden 9 Jun 2020Bestyrelsesmedlem
-
Carl-Emil Devantier Buch Siden 9 Jun 2020Bestyrelsesmedlem
-
Katja Devantier Siden 9 Jun 2020Bestyrelsesmedlem
-
Anthon Cramer Devantier Siden 9 Jun 2020Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Cramer-Sale A/S
P-nr. 1025976815
Ålandsvej 2, 5700 Svendborg
Engroshandel med rengøringsmidler (464420)
👥 12 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Cramer-Sale Holding ApS (CVR 41390042)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver rengøringsmidler, naturligt, motorkøretøjer.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.