Crossbridge Energy A/S
CVR 10 37 38 16 · Fredericia · Fremstilling af raffinerede mineralolieprodukter og fossile brændstoffer · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Crossbridge Energy A/S har CVR-nummer 10373816. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af raffinerede mineralolieprodukter og fossile brændstoffer (branchekode 192000). Adresse: Egeskovvej 265, 7000 Fredericia. Stiftet: 8. maj 1913. Status: aktiv. Antal ansatte: 302. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 14.712.700.000 kr., bruttofortjeneste 416.700.000 kr., årets resultat 119.400.000 kr., egenkapital 1.550.100.000 kr., aktiver i alt 3.619.400.000 kr. Soliditetsgraden på 42,8 % er højere end hos 57 % af de 14 virksomheder i branchen «Fremstilling af raffinerede mineralolieprodukter og fossile brændstoffer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 119.400.000 kr. er højere end hos 100 % af de 14 virksomheder i branchen «Fremstilling af raffinerede mineralolieprodukter og fossile brændstoffer», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen faldt 3 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Crossbridge Energy A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af raffinerede mineralolieprodukter og fossile brændstoffer (192000)
- Adresse
- Egeskovvej 265, 7000 Fredericia
- Kommune
- FREDERICIA
- Antal ansatte
-
302
1997 2018
- Telefon
- 79203522
- Stiftet
- 8 May 1913
- Selskabskapital
- 251.350.100 DKK
- Formål
- handels-, transport- og fabrikationsvirksomhed med råolie og produkter fremstillet heraf, kemikalier samt andre varer, som det af bestyrelsen skønnes hensigtsmæssigt at inddrage under selskabets virksomhed. Endvidere kan selskabet finansiere eller administrere andre handels-, transport- eller fabrikationsvirksomheder eller tegne eller erhverve aktier i sådanne virksomheder
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af bestyrelsens formand i forening med et andet bestyrelsesmedlem, eller af et bestyrelsesmedlem i forening med en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-06-30
- Sekundære brancher
- Indvinding af mineraler til fremstilling af kemiske produkter og gødningsstoffer (089100) Støtteaktiviteter i forbindelse med anden råstofindvinding (099000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK10373816 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 213800X218LZZ9LMTZ72
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Egeskovvej 265, 7000 Fredericia
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
0,8%
▲ 2,6 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
7,7%
▲ 26,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,74
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
42,8%
▲ 9,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
143,6%
▲ 143,6 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
-3,2%
▼ 3,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
14 virksomheder i «Fremstilling af raffinerede mineralolieprodukter og fossile brændstoffer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 14.712.700.000 | 15.200.200.000 | 19.312.600.000 | 24.190.100.000 | 12.628.000.000 |
| Bruttoresultat | 416.700.000 | 101.200.000 | 562.700.000 | 1.814.100.000 | -129.000.000 |
| Resultat før skat | 175.000.000 | -338.000.000 | 330.900.000 | 1.240.400.000 | -547.700.000 |
| Årets resultat | 119.400.000 | -274.100.000 | 273.800.000 | 1.164.200.000 | -603.900.000 |
| Egenkapital | 1.550.100.000 | 1.430.600.000 | 2.080.700.000 | 1.807.000.000 | 642.600.000 |
| Aktiver i alt | 3.619.400.000 | 4.293.800.000 | 4.141.500.000 | 3.587.000.000 | 3.587.000.000 |
| Omsætningsaktiver | 1.831.400.000 | 2.978.200.000 | 2.867.600.000 | 2.755.500.000 | 2.755.500.000 |
| Kortfristet gæld | 2.487.100.000 | 2.213.100.000 | 2.213.100.000 | 2.944.300.000 | 2.944.400.000 |
| Gæld i alt | 2.487.100.000 | 2.213.100.000 | 2.213.100.000 | 2.944.300.000 | 2.944.400.000 |
| Soliditetsgrad | 42.8% | 33.3% | 50.2% | 50.4% | 17.9% |
| Ansatte (gns.) | 290 | 291 | 271 | 254 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
PL ESG Denmark Co ApS Siden 30 Jun 2021100% Ejer
Ledelse
8-
Søren Peter Hausted Siden 17 Nov 2025Suppleant
-
Finn Bjørn Schousboe Siden 30 Jun 2021Bestyrelsesmedlem
-
Finn Bjørn Schousboe Siden 30 Jun 2021Adm. dir.
-
Rene Holl Majgaard Siden 7 Feb 2012Bestyrelsesmedlem
-
Lisbeth Rauff Sørensen Siden 27 Jan 2022Bestyrelsesmedlem
-
Kristine Poulsen Siden 1 Jul 2024Formand
-
Allan Aasholm Siden 17 Nov 2025Suppleant
-
David Christopher Haines JR Siden 24 Feb 2023Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
2Crossbridge Energy A/S
P-nr. 1002893194
Egeskovvej 265, 7000 Fredericia
Fremstilling af raffinerede mineralolieprodukter og fossile brændstoffer (192000)
👥 297 ansatte
Crossbridge Energy A/S
P-nr. 1021728132
Gammel Kongevej 1, st. 3, 1610 København V
Fremstilling af raffinerede mineralolieprodukter og fossile brændstoffer (192000)
👥 3 ansatte
Miljøregulering
3 lokation(er)Crossbridge Energy Fredericia A/S
⚠️ RisikovirksomhedEgeskovvej 265, 7000 Fredericia
Godkendelsespligtig (bilag 1)
1.2 Raffinering af mineralolie og gas. (s) angiver, at Miljøstyrelsen er godkendelsesmyndighed.
Tilsyn: Miljøstyrelsen Virksomheder
Crossbridge Energy A/S, Raffinaderiet
Egeskovvej 265, 7000 Fredericia
Andre virksomheder og anlæg, der er omfattet af § 42 i miljøbeskyttelsesloven, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse virksomheder og anlæg.
§ 42. Hvis erhvervsvirksomheder, herunder private eller offentlige bygge- og anlægsarbejder, eller faste anlæg til energiproduktion, som ikke er optaget på den i § 35 nævnte liste, medfører uhygiejniske forhold eller væsentlig forurening, herunder affaldsfrembringelse, kan tilsynsmyndigheden give påbud om, at forureningen skal nedbringes, herunder påbud om gennemførelse af bestemte foranstaltninger.
Tilsyn: Fredericia Kommune
Crossbridge Energy's havneterminal
Kongensgade 113, 7000 Fredericia
Andre virksomheder og anlæg, der er omfattet af § 42 i miljøbeskyttelsesloven, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse virksomheder og anlæg.
§ 42. Hvis erhvervsvirksomheder, herunder private eller offentlige bygge- og anlægsarbejder, eller faste anlæg til energiproduktion, som ikke er optaget på den i § 35 nævnte liste, medfører uhygiejniske forhold eller væsentlig forurening, herunder affaldsfrembringelse, kan tilsynsmyndigheden give påbud om, at forureningen skal nedbringes, herunder påbud om gennemførelse af bestemte foranstaltninger.
Tilsyn: Fredericia Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Tildelte offentlige kontrakter
1-
1.500.000.000 DKK
Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse · 5 Jun 2026
Kilde: TED (Tenders Electronic Daily).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | 13.511.174 DKK | 2.972.442 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -368.683.222 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PL ESG Denmark Co ApS (CVR 41946563)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver fabrikationsvirksomheder, inddrage, fremstillet.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.