CUVA ApS
CVR 30 56 24 29 · Taastrup · Teknisk afprøvning og kontrol · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
CUVA ApS har CVR-nummer 30562429. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Teknisk afprøvning og kontrol (branchekode 712020). Adresse: Malervej 9, 2630 Taastrup. Stiftet: 14. januar 2008. Status: aktiv. Antal ansatte: 5. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 3.174.276 kr., årets resultat 512.622 kr., egenkapital 1.302.576 kr., aktiver i alt 2.294.452 kr. Soliditetsgraden på 56,8 % er højere end hos 57 % af de 212 virksomheder i branchen «Teknisk afprøvning og kontrol», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 512.622 kr. er højere end hos 72 % af de 212 virksomheder i branchen «Teknisk afprøvning og kontrol», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 10 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som CUVA ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Teknisk afprøvning og kontrol (712020)
- Adresse
- Malervej 9, 2630 Taastrup
- Kommune
- Høje-Taastrup
- Antal ansatte
-
5
2008 2018
- Telefon
- 26129537
- ntm@cuva.dk
- Stiftet
- 14 Jan 2008
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- virke for skabelsen af industrielle produkter samt der til hørende løsninger som rådgivende og udførende partner
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-11-26
- Binavne
- CUVA INNOVATION ApS CUVA SOLUTIONS ApS FlexDialysis ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK30562429 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Malervej 9, 2630 Taastrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
39,4%
▼ 25,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,30
▲ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
56,8%
▲ 11,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
0,8%
▲ 0,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
212 virksomheder i «Teknisk afprøvning og kontrol»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.174.276 | 2.874.833 | 1.649.656 | 2.800.579 | 3.251.193 |
| Resultat før skat | 670.328 | 655.878 | 59.270 | 517.178 | 847.633 |
| Årets resultat | 512.622 | 508.495 | 42.302 | 399.025 | 652.739 |
| Egenkapital | 1.302.576 | 789.954 | 281.459 | 639.157 | 840.132 |
| Aktiver i alt | 2.294.452 | 1.748.305 | 1.625.820 | 1.269.533 | 2.105.073 |
| Omsætningsaktiver | 2.285.452 | 1.739.305 | 1.616.820 | 1.257.557 | 2.087.602 |
| Kortfristet gæld | 991.876 | 958.351 | 1.344.361 | 630.376 | 1.264.941 |
| Gæld i alt | 991.876 | 958.351 | 1.344.361 | 630.376 | 1.264.941 |
| Soliditetsgrad | 56.8% | 45.2% | 17.3% | 50.3% | 39.9% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Ledelse
1-
Niels Stenum Madsen Siden 7 Apr 2008Direktør
Produktionsenheder
1CUVA ApS
P-nr. 1014117063
Malervej 9, 2630 Taastrup
Teknisk afprøvning og kontrol (712020)
👥 5 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: STILL HOLDING ApS (CVR 31369622)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver skabelsen, udførende, partner.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.