DAN FLANGER ApS
CVR 20 13 55 30 · Dannemare · Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
DAN FLANGER ApS har CVR-nummer 20135530. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n. (branchekode 259900). Adresse: Maglehøj Strandvej 62, 4983 Dannemare. Stiftet: 18. november 1996. Status: ophørt 23. september 2026. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2024): bruttofortjeneste -55.545 kr., årets resultat -245.933 kr., egenkapital 103.339 kr., aktiver i alt 135.912 kr. Soliditetsgraden på 76,0 % er højere end hos 82 % af de 314 virksomheder i branchen «Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -245.933 kr. er lavere end hos 90 % af de 314 virksomheder i branchen «Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som DAN FLANGER ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n. (259900)
- Adresse
- Maglehøj Strandvej 62, 4983 Dannemare
- Kommune
- LOLLAND
- Antal ansatte
-
1
1997 2018
- Stiftet
- 18 Nov 1996
- Ophørt
- 23 Sep 2026
- Momsnr. (EU VIES)
- DK20135530 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Maglehøj Strandvej 62, 4983 Dannemare
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-238,0%
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,17
▲ 3,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
76,0%
▲ 134,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
39,3%
▲ 39,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
314 virksomheder i «Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -55.545 | 7.348 | 113.530 | 441.286 | 227.533 |
| Resultat før skat | -245.933 | -405.184 | -69.612 | 2.052.412 | -35.099 |
| Årets resultat | -245.933 | -405.184 | -69.612 | 2.052.412 | -35.099 |
| Egenkapital | 103.339 | -268.723 | 74.260 | 206.072 | -1.846.340 |
| Aktiver i alt | 135.912 | 460.966 | 817.494 | 394.911 | 257.291 |
| Omsætningsaktiver | 135.912 | 460.966 | 712.007 | 268.334 | 130.714 |
| Kortfristet gæld | 32.573 | 729.689 | 743.234 | 188.839 | 2.103.631 |
| Gæld i alt | 32.573 | 729.689 | 743.234 | 188.839 | 2.103.631 |
| Soliditetsgrad | 76% | -58.3% | 9.1% | 52.2% | -717.6% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Miljøregulering
1 lokation(er)Dan Flanger Aps
Tingvej 4, 4652 Hårlev
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Maskinfabrikker, maskinværksteder og andre virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på mellem 100 og 1.000 m2.
Tilsyn: Stevns Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: BENT K. NIELSEN ApS (CVR 15967005)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
16 Oct 2026NORMAL → OPLØSTEFTERERKLÆRING
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver metalprodukter, færdige.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms