Danfuel ApS
CVR 37 53 88 33 · Kolding · Fremstilling af andre kemiske produkter i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Danfuel ApS har CVR-nummer 37538833. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af andre kemiske produkter i.a.n. (branchekode 205900). Adresse: Venusvej 24, 6000 Kolding. Stiftet: 15. marts 2016. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 11.437 kr., årets resultat 8.598 kr., egenkapital 77.232 kr., aktiver i alt 172.918 kr. Soliditetsgraden på 44,7 % er lavere end hos 60 % af de 53 virksomheder i branchen «Fremstilling af andre kemiske produkter i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 8.598 kr. er lavere end hos 58 % af de 53 virksomheder i branchen «Fremstilling af andre kemiske produkter i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Danfuel ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af andre kemiske produkter i.a.n. (205900)
- Adresse
- Venusvej 24, 6000 Kolding
- Kommune
- KOLDING
- Stiftet
- 15 Mar 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- handel og industri - dog særligt med køb, salg, fyldning og anden håndtering af fuel-produkter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2019-10-25
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37538833 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Venusvej 24, 6000 Kolding
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
11,1%
▲ 56,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,81
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
44,7%
▲ 2,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
127,6%
▲ 127,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
53 virksomheder i «Fremstilling af andre kemiske produkter i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 11.437 | -36.631 | -10.132 | -14.500 | 16.390 |
| Resultat før skat | 8.598 | -39.811 | -12.707 | -15.265 | 15.905 |
| Årets resultat | 8.598 | -31.157 | -9.911 | -11.907 | 15.905 |
| Egenkapital | 77.232 | 68.634 | 99.791 | 109.702 | 121.609 |
| Aktiver i alt | 172.918 | 161.481 | 186.543 | 197.270 | 311.445 |
| Omsætningsaktiver | 172.918 | 161.481 | 186.543 | 197.270 | 311.445 |
| Kortfristet gæld | 95.686 | 92.847 | 86.752 | 87.568 | 189.836 |
| Gæld i alt | 95.686 | 92.847 | 86.752 | 87.568 | 189.836 |
| Soliditetsgrad | 44.7% | 42.5% | 53.5% | 55.6% | 39% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
DANKEMI HOLDING ApS Siden 1 Jun 202466,67% Ejer
-
LMRS Holding ApS Siden 1 Jun 202425% Ejer
Ledelse
4-
Henny Berrit Ravn Siden 20 Dec 2018Bestyrelsesmedlem
-
Mogens Norlén Siden 20 Dec 2018Formand
-
Lars Peter Nielsen Siden 20 Dec 2018Bestyrelsesmedlem
-
Finn Ravn Siden 20 Dec 2018Direktør
Produktionsenheder
1Danfuel ApS
P-nr. 1021253509
Venusvej 24, 6000 Kolding
Fremstilling af andre kemiske produkter i.a.n. (205900)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: DANKEMI HOLDING ApS (CVR 32642896)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- NORDIC CAMP SUPPLY ApS Nørresundby
- CLARIANT OIL SERVICES DANMARK, FILIAL AF CLARIANT OIL SERVICES SCANDINAVIA AS, NORGE København Ø
- VEGA Instruments Danmark ApS København V
- Master Builders Solutions Denmark A/S Rødekro
- AKTIESELSKABET DANSK GÆRINGS- INDUSTRI Grenaa
- VARTA Consumer Denmark A/S Albertslund
- SPB Denmark ApS Ballerup
- Ejd. Rosenkæret 11 ApS Glostrup
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver fyldning, fuel, håndtering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.