DANGRUS ApS
CVR 29 18 16 24 · Løgstør · Grus- og sandgravning og indvinding af ler og kaolin · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
DANGRUS ApS har CVR-nummer 29181624. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Grus- og sandgravning og indvinding af ler og kaolin (branchekode 081200). Adresse: Tolstrupvej 32, 9670 Løgstør. Stiftet: 22. november 2005. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.664.182 kr., årets resultat 1.313.001 kr., egenkapital 6.538.202 kr., aktiver i alt 6.897.948 kr. Soliditetsgraden på 94,8 % er højere end hos 91 % af de 105 virksomheder i branchen «Grus- og sandgravning og indvinding af ler og kaolin», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.313.001 kr. er højere end hos 70 % af de 105 virksomheder i branchen «Grus- og sandgravning og indvinding af ler og kaolin», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 20 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som DANGRUS ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Grus- og sandgravning og indvinding af ler og kaolin (081200)
- Adresse
- Tolstrupvej 32, 9670 Løgstør
- Kommune
- VESTHIMMERLANDS
- Antal ansatte
-
2
2006 2018
- Stiftet
- 22 Nov 2005
- Selskabskapital
- 520.000 DKK
- Formål
- råstofindvinding, herunder grusgravning og lignende virksomhed, der af direktionen skønnes forenelig med selskabets førnævnte formål
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af to direktører i forening.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2013-12-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29181624 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tolstrupvej 32, 9670 Løgstør
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
20,1%
▼ 4,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
8,61
▼ 1,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
94,8%
▼ 1,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-26,3%
▼ 26,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
105 virksomheder i «Grus- og sandgravning og indvinding af ler og kaolin»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.664.182 | 3.323.097 | 3.395.337 | 16.438.403 | 8.081.310 |
| Resultat før skat | 1.664.596 | 2.271.494 | 3.924.327 | 11.375.585 | 3.821.711 |
| Årets resultat | 1.313.001 | 1.782.522 | 3.478.647 | 8.933.527 | 2.983.705 |
| Egenkapital | 6.538.202 | 7.225.201 | 9.442.679 | 22.964.033 | 16.030.506 |
| Aktiver i alt | 6.897.948 | 7.486.709 | 9.680.893 | 25.197.260 | 24.401.669 |
| Omsætningsaktiver | 3.097.948 | 2.686.709 | 3.880.893 | 17.920.715 | 8.331.486 |
| Kortfristet gæld | 359.746 | 261.508 | 238.214 | 1.951.013 | 3.153.477 |
| Gæld i alt | 359.746 | 261.508 | 238.214 | 2.233.227 | 7.016.163 |
| Soliditetsgrad | 94.8% | 96.5% | 97.5% | 91.1% | 65.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 6 | 8 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
OUDRUP HOLDING ApS Siden 3 Jan 201450% Ejer
-
KCK AARS HOLDING ApS Siden 3 Jan 201450% Ejer
Ledelse
2-
Niki Kristensen Siden 22 Nov 2005Direktør
-
Carl Wolf Pedersen Siden 22 Nov 2005Direktør
Produktionsenheder
1DANGRUS ApS
P-nr. 1011839785
Tolstrupvej 32, 9670 Løgstør
Grus- og sandgravning og indvinding af ler og kaolin (081200)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 2.274.680 DKK | 500.412 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.854.619 DKK | 408.012 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 16.681.815 DKK | 3.669.996 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 3.947.392 DKK | 868.406 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 2.691.389 DKK | 592.086 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: DANGRUS ApS (CVR 29181624)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver grusgravning, råstofindvinding, kaolin.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.