DANMIL A/S
CVR 10 08 33 38 · Greve · Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
DANMIL A/S har CVR-nummer 10083338. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata (branchekode 468600). Adresse: Greve Main 42, 2670 Greve. Stiftet: 1. februar 1986. Status: aktiv. Antal ansatte: 30. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 42.295.216 kr., årets resultat 17.892.432 kr., egenkapital 51.248.552 kr., aktiver i alt 61.476.787 kr. Soliditetsgraden på 83,4 % er højere end hos 86 % af de 370 virksomheder i branchen «Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 17.892.432 kr. er højere end hos 98 % af de 370 virksomheder i branchen «Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 31 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som DANMIL A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata (468600)
- Adresse
- Greve Main 42, 2670 Greve
- Kommune
- GREVE
- Antal ansatte
-
30
1998 2018
- Stiftet
- 1 Feb 1986
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- handel og industri samt financiering af enhver art
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af to bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2024-08-01
- Binavne
- DANMIL EQUIPMENT AGENSY A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK10083338 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 213800CO9DW9I4KUP581
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Greve Main 42, 2670 Greve
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
34,9%
▼ 5,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,83
▲ 1,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
83,4%
▲ 5,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
34,4%
▲ 34,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
370 virksomheder i «Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 42.295.216 | 32.392.263 | 41.849.384 | 39.015.098 | 32.470.159 |
| Resultat før skat | 22.775.250 | 17.245.204 | 26.250.033 | 23.063.816 | 16.669.932 |
| Årets resultat | 17.892.432 | 13.314.865 | 20.037.941 | 17.730.076 | 12.841.397 |
| Egenkapital | 51.248.552 | 33.356.120 | 40.079.196 | 30.041.255 | 34.152.575 |
| Aktiver i alt | 61.476.787 | 42.668.863 | 51.585.763 | 41.129.071 | 47.062.261 |
| Omsætningsaktiver | 57.533.697 | 38.300.918 | 47.002.557 | 36.327.184 | 41.911.125 |
| Kortfristet gæld | 9.867.066 | 9.028.404 | 11.334.209 | 11.080.296 | 12.909.686 |
| Gæld i alt | 9.867.066 | 9.028.404 | 11.334.209 | 11.080.296 | 12.909.686 |
| Soliditetsgrad | 83.4% | 78.2% | 77.7% | 73% | 72.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 20 | 24 | 23 | 23 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Atlas Copco Sickla Holding Aktiebolag Siden 1 Aug 2024100% Ejer
Ledelse
4-
Matthias Juliana Annerel Siden 1 Aug 2024Bestyrelsesmedlem
-
Livia Spohr Tega Siden 1 Apr 2026Bestyrelsesmedlem
-
Livia Spohr Tega Siden 1 Mar 2025Direktør
-
Lennart Remneback Siden 1 Apr 2026Formand
Produktionsenheder
1DANMIL A/S
P-nr. 1004564672
Greve Main 42, 2670 Greve
Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata (468600)
👥 30 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: CVR 40194061
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver financiering, halvfabrikata, råvarer.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.