Dansestudiet Aarhus ApS
CVR 41 11 86 87 · Aarhus C · Undervisning i kulturelle discipliner · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Dansestudiet Aarhus ApS har CVR-nummer 41118687. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Undervisning i kulturelle discipliner (branchekode 855200). Adresse: Bissensgade 14B, st. tv, 8000 Aarhus C. Stiftet: 28. januar 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 19. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.788.728 kr., årets resultat 72.545 kr., egenkapital 537.345 kr., aktiver i alt 621.322 kr. Soliditetsgraden på 86,5 % er højere end hos 83 % af de 102 virksomheder i branchen «Undervisning i kulturelle discipliner», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 72.545 kr. er højere end hos 71 % af de 102 virksomheder i branchen «Undervisning i kulturelle discipliner», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten var næsten uændret fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Dansestudiet Aarhus ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Undervisning i kulturelle discipliner (855200)
- Adresse
- Bissensgade 14B, st. tv, 8000 Aarhus C
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
- 19
- Stiftet
- 28 Jan 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- indenfor kulturelle discipliner, herunder primært dans. Virksomhedens fokus er undervisning i dans både på amatør- og uddannelsesniveau samt fremførelse af dans, som scenekunst. Virksomheden har ydermere talentudvikling i højsædet og prioriterer en særlig indsats for opkvalificering af det unge, spirende vækstlag i det aarhusianske dansemiljø
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-11-15
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41118687 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Bissensgade 14B, st. tv, 8000 Aarhus C
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
13,5%
▲ 8,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,64
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
86,5%
▼ 0,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
193,9%
▲ 193,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
102 virksomheder i «Undervisning i kulturelle discipliner»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.788.728 | 1.780.137 | 1.580.405 | 1.136.156 | 742.672 |
| Resultat før skat | 93.570 | 31.641 | 53.969 | 1.119 | 210.533 |
| Årets resultat | 72.545 | 24.680 | 39.689 | 1.119 | 164.216 |
| Egenkapital | 537.345 | 464.518 | 441.839 | 402.149 | 401.030 |
| Aktiver i alt | 621.322 | 532.675 | 496.122 | 476.828 | 497.401 |
| Omsætningsaktiver | 389.355 | 313.767 | 337.863 | 212.900 | 233.473 |
| Kortfristet gæld | 83.977 | 68.157 | 54.283 | 74.679 | 96.371 |
| Gæld i alt | 83.977 | 68.157 | 54.283 | 74.679 | 96.371 |
| Soliditetsgrad | 86.5% | 87.2% | 89.1% | 84.3% | 80.6% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Lis Holding ApS Siden 28 Jan 202050% Ejer
-
Njust Holding ApS Siden 28 Jan 202050% Ejer
Ledelse
2-
Lisbet Kokholm Nør Siden 28 Jan 2020Direktør
-
Anne-Teresa Njust Høj Siden 28 Jan 2020Direktør
Produktionsenheder
1Dansestudiet Aarhus ApS
P-nr. 1025498751
Bissensgade 14B, st. tv, 8000 Aarhus C
Undervisning i kulturelle discipliner (855200)
👥 8 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Njust Holding ApS (CVR 41113340)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver uddannelsesniveau, aarhusianske, dansemiljø.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.