Dansk Montage og Sikring ApS
CVR 41 36 33 63 · Næstved · Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Dansk Montage og Sikring ApS har CVR-nummer 41363363. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer (branchekode 467200). Adresse: Fabriksvej 74, 4700 Næstved. Stiftet: 16. maj 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 5. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 2.116.424 kr., årets resultat 674.136 kr., egenkapital 1.595.685 kr., aktiver i alt 2.392.434 kr. Soliditetsgraden på 66,7 % er højere end hos 71 % af de 257 virksomheder i branchen «Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 674.136 kr. er højere end hos 67 % af de 257 virksomheder i branchen «Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 11 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Dansk Montage og Sikring ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer (467200)
- Adresse
- Fabriksvej 74, 4700 Næstved
- Kommune
- NÆSTVED
- Antal ansatte
- 5
- Telefon
- 71994331
- jr@geosolarhuset.dk
- Hjemmeside
- www.dkmos.dk
- Stiftet
- 16 May 2020
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- engros handel med reservedele og produktion deraf
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør i selskabet.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-05-16
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41363363 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Fabriksvej 74, 4700 Næstved
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
42,2%
▼ 11,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,94
▲ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
66,7%
▲ 10,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-6,8%
▼ 6,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
257 virksomheder i «Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.116.424 | 2.389.413 | 2.474.699 | 1.463.012 | — |
| Resultat før skat | 876.375 | 950.405 | 1.077.560 | 380.291 | — |
| Årets resultat | 674.136 | 723.214 | 836.736 | 288.404 | — |
| Egenkapital | 1.595.685 | 1.341.549 | 952.814 | 696.079 | 723.674 |
| Aktiver i alt | 2.392.434 | 2.383.096 | 2.323.763 | 1.460.371 | 1.246.561 |
| Omsætningsaktiver | 2.342.787 | 2.247.678 | 2.099.909 | 1.148.078 | 1.030.630 |
| Kortfristet gæld | 796.749 | 1.041.300 | 1.367.266 | 758.123 | 517.051 |
| Gæld i alt | 796.749 | 1.041.300 | 1.367.266 | 758.123 | 517.051 |
| Soliditetsgrad | 66.7% | 56.3% | 41% | 47.7% | 58.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 4 | 3 | 3 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Marki Holding ApS Siden 10 Jul 2025100% Ejer
Ledelse
1-
Marlene Gantzel Jakobsen Siden 19 May 2023Direktør
Produktionsenheder
1Dansk Montage og Sikring ApS
P-nr. 1025832368
Fabriksvej 74, 4700 Næstved
Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer (467200)
👥 5 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 981.060 DKK | 215.820 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.092.394 DKK | 240.306 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 383.125 DKK | 84.282 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 721.678 DKK | 158.752 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 156.102 DKK | 34.342 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Dansk Montage og Sikring ApS (CVR 41363363)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver deraf, engros, reservedele.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.