DANSK NIRO TEKNIK ApS
CVR 27 35 53 31 · Haderslev · Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
DANSK NIRO TEKNIK ApS har CVR-nummer 27355331. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien (branchekode 289300). Adresse: Hejsager Næsvej 119, 6100 Haderslev. Stiftet: 24. september 2003. Status: aktiv. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 5.501.151 kr., årets resultat 469.901 kr., egenkapital 2.030.969 kr., aktiver i alt 3.390.567 kr. Soliditetsgraden på 59,9 % er højere end hos 63 % af de 148 virksomheder i branchen «Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 469.901 kr. er højere end hos 52 % af de 148 virksomheder i branchen «Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 4 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som DANSK NIRO TEKNIK ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien (289300)
- Adresse
- Hejsager Næsvej 119, 6100 Haderslev
- Kommune
- HADERSLEV
- Antal ansatte
-
7
2003 2018
- Stiftet
- 24 Sep 2003
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- produktion samt udføre servicevirksomhed og anden dertil knyttet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-04-22
- Binavne
- SSM SERVICE AF 24.09.2003 ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27355331 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hejsager Næsvej 119, 6100 Haderslev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
23,1%
▼ 4,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,76
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
59,9%
▲ 2,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
7,5%
▲ 7,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
148 virksomheder i «Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.501.151 | 5.716.976 | 5.958.757 | 4.870.692 | 4.846.984 |
| Resultat før skat | 603.913 | 560.387 | 407.451 | 215.723 | 146.186 |
| Årets resultat | 469.901 | 437.099 | 317.723 | 170.278 | 114.016 |
| Egenkapital | 2.030.969 | 1.561.069 | 2.123.970 | 1.806.247 | 1.635.969 |
| Aktiver i alt | 3.390.567 | 2.736.875 | 3.537.401 | 2.937.350 | 2.770.726 |
| Omsætningsaktiver | 2.385.529 | 1.986.881 | 2.899.674 | 2.321.623 | 1.889.268 |
| Kortfristet gæld | 1.351.724 | 1.175.806 | 1.413.431 | 1.131.103 | 1.134.757 |
| Gæld i alt | 1.351.724 | 1.175.806 | 1.413.431 | 1.131.103 | 1.134.757 |
| Soliditetsgrad | 59.9% | 57% | 60% | 61.5% | 59% |
| Ansatte (gns.) | 8 | 9 | 11 | 10 | 12 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
HVOLBØL HOLDING ApS Siden 6 May 2005100% Ejer
Ledelse
1-
Torben Hvolbøl Siden 24 Sep 2003Direktør
Produktionsenheder
1DANSK NIRO TEKNIK ApS
P-nr. 1000953524
Hejsager Næsvej 119, 6100 Haderslev
Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien (289300)
👥 5 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: HVOLBØL HOLDING ApS (CVR 28699506)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver tobaksvareindustrien, føde, drikke.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.