datoselskabets af 27. august 2025 ApS
CVR 13 52 13 79 · Støvring · Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
datoselskabets af 27. august 2025 ApS har CVR-nummer 13521379. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (branchekode 953190). Adresse: Hæsumvej 80, 9530 Støvring. Stiftet: 1. oktober 1989. Status: ophørt 6. august 2026. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. oktober 2023 – 30. september 2024): bruttofortjeneste 368.819 kr., årets resultat -39.655 kr., egenkapital 38.675 kr., aktiver i alt 299.507 kr. Soliditetsgraden på 12,9 % er lavere end hos 78 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -39.655 kr. er lavere end hos 81 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 33 % fra regnskabsår 2023 til 2024. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som datoselskabets af 27. august 2025 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
- Adresse
- Hæsumvej 80, 9530 Støvring
- Kommune
- REBILD
- Antal ansatte
-
1
1999 2018
- Stiftet
- 1 Oct 1989
- Ophørt
- 6 Aug 2026
- Binavne
- ELKJÆRS AUTO ApS REBILD VVS ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK13521379 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hæsumvej 80, 9530 Støvring
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-102,5%
▼ 223,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,53
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
12,9%
▼ 7,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-142,0%
▼ 142,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1939 virksomheder i «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 368.819 | 549.784 | 247.679 | 388.939 | 213.281 |
| Resultat før skat | -44.587 | 121.044 | -100.124 | -86.370 | -273.659 |
| Årets resultat | -39.655 | 94.406 | -78.549 | -67.691 | -213.585 |
| Egenkapital | 38.675 | 78.330 | -16.076 | 62.472 | 130.163 |
| Aktiver i alt | 299.507 | 392.948 | 358.914 | 527.363 | 602.080 |
| Omsætningsaktiver | 131.190 | 134.448 | 353.441 | 516.019 | 565.652 |
| Kortfristet gæld | 247.213 | 295.376 | 331.901 | 464.891 | 471.917 |
| Gæld i alt | 260.832 | 308.752 | 374.990 | 464.891 | 471.917 |
| Soliditetsgrad | 12.9% | 19.9% | -4.5% | 11.8% | 21.6% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ELKJÆR HOLDING STØVRING ApS (CVR 27461344)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
23 Sep 2026UNDERKONKURS → OPLØSTEFTERKONKURS
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver motorkøretøjer, vedligeholdelse, reparation.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms