DBA-2 ApS
CVR 42 78 47 61 · Holte · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
DBA-2 ApS har CVR-nummer 42784761. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Storkevænget 3, 2840 Holte. Stiftet: 20. oktober 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -17.606 kr., årets resultat -17.606 kr., egenkapital 3.053.407 kr., aktiver i alt 3.060.907 kr. Soliditetsgraden på 99,8 % er højere end hos 87 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -17.606 kr. er lavere end hos 79 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som DBA-2 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Storkevænget 3, 2840 Holte
- Kommune
- RUDERSDAL
- Stiftet
- 20 Oct 2021
- Selskabskapital
- 76.600 DKK
- Formål
- foretage minoritetsinvesteringer i udvalgte selskaber, herunder i selskabet Flowering ApS samt dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2026-01-08
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42784761 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Storkevænget 3, 2840 Holte
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-0,6%
▼ 0,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
8,98
▼ 2,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,8%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-137,3%
▼ 137,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -17.606 | -8.709 | -7.062 | -46.852 |
| Resultat før skat | -17.606 | -7.420 | -7.062 | -47.380 |
| Årets resultat | -17.606 | -7.420 | -7.062 | -47.380 |
| Egenkapital | 3.053.407 | 3.071.013 | 2.698.433 | 2.705.495 |
| Aktiver i alt | 3.060.907 | 3.078.513 | 2.705.933 | 2.715.495 |
| Omsætningsaktiver | 67.334 | 84.940 | 55.933 | 65.495 |
| Kortfristet gæld | 7.500 | 7.500 | 7.500 | 10.000 |
| Gæld i alt | 7.500 | 7.500 | 7.500 | 10.000 |
| Soliditetsgrad | 99.8% | 99.8% | 99.7% | 99.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
7-
Steffen Peter Anker Heegaard Siden 20 Oct 202115% Ejer
-
Pernille Lynggaard Holding ApS Siden 20 Oct 202110% Ejer
-
RIKLIN ApS Siden 20 Oct 202110% Ejer
-
MOOL Invest ApS Siden 20 Oct 202110% Ejer
-
Matata Holding ApS Siden 20 Oct 202110% Ejer
-
Haleiwa ApS Siden 20 Oct 202115% Ejer
-
Macawi ApS Siden 20 Oct 202110% Ejer
Ledelse
4-
Marianne Søgaard Siden 20 Oct 2021Formand
-
Steffen Peter Anker Heegaard Siden 20 Oct 2021Adm. dir.
-
Steffen Peter Anker Heegaard Siden 20 Oct 2021Bestyrelsesmedlem
-
Kim Markus Clausen Agerskov Siden 20 Oct 2021Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1DBA-2 ApS
P-nr. 1027665434
Storkevænget 3, 2840 Holte
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -7.420 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -7.062 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -14.089 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: DBA-2 ApS (CVR 42784761)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver flowering, minoritetsinvesteringer, udvalgte.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.