DCS ANLÆG ApS
CVR 28 69 34 35 · Odense M · Indsamling af ikke-farligt affald · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
DCS ANLÆG ApS har CVR-nummer 28693435. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Indsamling af ikke-farligt affald (branchekode 381100). Adresse: Klokkestøbervej 18, 5230 Odense M. Stiftet: 29. april 2005. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -25.015 kr., årets resultat -18.526 kr., egenkapital 116.869 kr., aktiver i alt 130.689 kr. Soliditetsgraden på 89,4 % er højere end hos 95 % af de 99 virksomheder i branchen «Indsamling af ikke-farligt affald», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -18.526 kr. er lavere end hos 79 % af de 99 virksomheder i branchen «Indsamling af ikke-farligt affald», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som DCS ANLÆG ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Indsamling af ikke-farligt affald (381100)
- Adresse
- Klokkestøbervej 18, 5230 Odense M
- Kommune
- ODENSE
- Stiftet
- 29 Apr 2005
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- drift af anlæg til skraldesug
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-08-16
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28693435 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Klokkestøbervej 18, 5230 Odense M
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-15,9%
▼ 6,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
9,46
▼ 6,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
89,4%
▼ 4,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-43,2%
▼ 43,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
99 virksomheder i «Indsamling af ikke-farligt affald»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -25.015 | -16.100 | -10.450 | -9.676 | -28.509 |
| Resultat før skat | -23.752 | -16.582 | -11.062 | -10.700 | -30.311 |
| Årets resultat | -18.526 | -12.934 | -8.629 | -8.346 | -23.643 |
| Egenkapital | 116.869 | 135.395 | 73.330 | 81.959 | 90.305 |
| Aktiver i alt | 130.689 | 144.697 | 96.781 | 117.442 | 178.564 |
| Omsætningsaktiver | 130.689 | 144.697 | 96.781 | 117.442 | 178.564 |
| Kortfristet gæld | 13.820 | 9.302 | 23.451 | 35.483 | 88.259 |
| Gæld i alt | 13.820 | 9.302 | 23.451 | 35.483 | 88.259 |
| Soliditetsgrad | 89.4% | 93.6% | 75.8% | 69.8% | 50.6% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
HUMLEBO EJENDOMME HOLDING A/S Siden 28 Oct 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Carsten Rasmussen Siden 30 Dec 2023Adm. dir.
Produktionsenheder
1DCS ANLÆG ApS
P-nr. 1011293529
Klokkestøbervej 18, 5230 Odense M
Indsamling af ikke-farligt affald (381100)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Vagn Bjørnemosen Holding ApS (CVR 40216952)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver skraldesug, farligt, indsamling.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.