DEMA BYG ApS
CVR 25 86 53 59 · Odense C · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
DEMA BYG ApS har CVR-nummer 25865359. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Grønløkken 1, 5000 Odense C. Stiftet: 1. januar 2001. Status: aktiv. Antal ansatte: 18. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 2.469.689 kr., årets resultat 142.361 kr., egenkapital 4.165.903 kr., aktiver i alt 6.265.028 kr. Soliditetsgraden på 66,5 % er højere end hos 82 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 142.361 kr. er højere end hos 66 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 291 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som DEMA BYG ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Grønløkken 1, 5000 Odense C
- Kommune
- ODENSE
- Antal ansatte
-
18
2001 2018
- Telefon
- 63131145
- olfert2000@olfert2000.dk
- Stiftet
- 1 Jan 2001
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- byggevirksomhed, entreprenørvirksomhed samt andet hermed beslægtet, såsom ombygning og renovering af ejendomme
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2010-08-24
- Sekundære brancher
- Murerarbejde (439100)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK25865359 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Grønløkken 1, 5000 Odense C
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
3,4%
▲ 8,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,94
▼ 4,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
66,5%
▼ 20,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
165,2%
▲ 165,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.469.689 | 632.223 | 192.984 | 1.169.809 | 667.459 |
| Resultat før skat | 222.777 | -276.220 | 11.676 | -106.505 | -409.941 |
| Årets resultat | 142.361 | -218.491 | 6.766 | -85.735 | -323.651 |
| Egenkapital | 4.165.903 | 4.023.542 | 4.242.033 | 4.235.266 | 4.321.002 |
| Aktiver i alt | 6.265.028 | 4.615.800 | 4.614.834 | 5.017.998 | 5.622.304 |
| Omsætningsaktiver | 6.171.671 | 4.486.452 | 4.411.488 | 4.775.575 | 5.348.295 |
| Kortfristet gæld | 2.099.125 | 592.258 | 372.801 | 782.632 | 1.301.302 |
| Gæld i alt | 2.099.125 | 592.258 | 372.801 | 782.632 | 1.301.302 |
| Soliditetsgrad | 66.5% | 87.2% | 91.9% | 84.4% | 76.9% |
| Ansatte (gns.) | 6 | 2 | 1 | 4 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
RD Holding Odense ApS Siden 21 Oct 201550% Ejer
-
DRI Odense Holding ApS Siden 22 Mar 202333,33% Ejer
Ledelse
1-
Henrik Ehlers Nielsen Siden 9 Nov 2016Direktør
Produktionsenheder
2Dema Byg
P-nr. 1012624448
Grønløkken 1, 5000 Odense C
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 5 ansatte
Dema Byg
P-nr. 1018471872
Grønløkken 1, 5000 Odense C
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: RD Holding Odense ApS (CVR 37177083)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- RATTLEFF GRUPPEN ApS København Ø
- Murermester Egon Geertsen ApS Fredensborg
- Entreprisestyring ApS København K
- MTS Inventar & Byg ApS København Ø
- Fam. Christensen Total Byg ApS Haslev
- K/S Banemarksvej Midt 2021 København K
- K/S Banemarksvej Øst 2021 København K
- K/S Ejendomsholding Banemarksvej 2021 København K
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ombygning, såsom, byggevirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.