DENCKER A/S
CVR 27 27 51 76 · Nykøbing M · Fremstilling af håndværktøj · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
DENCKER A/S har CVR-nummer 27275176. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af håndværktøj (branchekode 256300). Adresse: Færøvej 2, 7900 Nykøbing M. Stiftet: 27. juni 2003. Status: aktiv. Antal ansatte: 61. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 37.647.396 kr., årets resultat 2.071.143 kr., egenkapital 24.135.408 kr., aktiver i alt 43.926.301 kr. Soliditetsgraden på 54,9 % er højere end hos 60 % af de 88 virksomheder i branchen «Fremstilling af håndværktøj», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.071.143 kr. er højere end hos 79 % af de 88 virksomheder i branchen «Fremstilling af håndværktøj», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 6 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som DENCKER A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af håndværktøj (256300)
- Adresse
- Færøvej 2, 7900 Nykøbing M
- Kommune
- MORSØ
- Antal ansatte
-
61
2003 2018
- Stiftet
- 27 Jun 2003
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- fremstilling af støbe- og prototypeværktøj til plast- og trykstøbning, samt at have anden dertil knyttet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse eller af direktøren.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2013-06-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27275176 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Færøvej 2, 7900 Nykøbing M
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
8,6%
▲ 4,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,82
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
54,9%
▲ 9,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
123,3%
▲ 123,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
88 virksomheder i «Fremstilling af håndværktøj»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 37.647.396 | 35.610.133 | 35.446.560 | 33.701.128 | 29.802.684 |
| Resultat før skat | 2.665.588 | 1.450.716 | 3.484.658 | 4.256.728 | 3.902.697 |
| Årets resultat | 2.071.143 | 927.668 | 2.705.194 | 3.304.927 | 3.039.572 |
| Egenkapital | 24.135.408 | 22.064.265 | 21.136.597 | 20.431.403 | 17.126.476 |
| Aktiver i alt | 43.926.301 | 48.520.677 | 44.561.090 | 39.748.013 | 34.689.043 |
| Omsætningsaktiver | 27.314.742 | 30.948.801 | 25.158.054 | 19.251.328 | 16.607.257 |
| Kortfristet gæld | 14.986.479 | 19.729.949 | 17.640.810 | 14.998.791 | 15.233.243 |
| Gæld i alt | 18.641.893 | 24.919.412 | 22.242.493 | 18.350.610 | 16.504.776 |
| Soliditetsgrad | 54.9% | 45.5% | 47.4% | 51.4% | 49.4% |
| Ansatte (gns.) | 58 | 59 | 59 | 56 | 50 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Demant A/S Siden 1 Apr 201733,33% Ejer
-
DENCKER VÆRKTØJ HOLDING ApS Siden 1 Apr 201750% Ejer
Ledelse
5-
Michael Veggerby Hansen Siden 6 Feb 2026Bestyrelsesmedlem
-
Anders Dencker Siden 21 Feb 2019Bestyrelsesmedlem
-
Anders Dencker Siden 27 Jun 2003Direktør
-
Jannie Larsen Siden 6 Feb 2026Formand
-
Peter Rasmus Ebsen Petersen Siden 6 Nov 2024Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1DENCKER A/S
P-nr. 1010010655
Færøvej 2, 7900 Nykøbing M
Fremstilling af håndværktøj (256300)
👥 62 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Miljøregulering
1 lokation(er)DENCKER A/S
Færøvej 2, 7900 Nykøbing M
Maskinværksteder, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse maskinværksteder. (kategori 1b)
Maskinværksteder med et hertil indrettet produktionsareal på 1.000 m2 eller derover mv.
Tilsyn: Morsø Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: DENCKER VÆRKTØJ HOLDING ApS (CVR 27519121)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver prototypeværktøj, trykstøbning, støbe.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.