Det Sunde Køkken ApS
CVR 39 16 14 51 · Kgs. Lyngby · Servering af mad i restauranter og caféer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Det Sunde Køkken ApS har CVR-nummer 39161451. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Servering af mad i restauranter og caféer (branchekode 561110). Adresse: Lyngby Hovedgade 76, 2800 Kgs. Lyngby. Stiftet: 11. december 2017. Status: aktiv. Antal ansatte: 21. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 5.385.434 kr., årets resultat 710.679 kr., egenkapital 1.642.586 kr., aktiver i alt 2.452.789 kr. Soliditetsgraden på 67,0 % er højere end hos 86 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 710.679 kr. er højere end hos 86 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 27 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Det Sunde Køkken ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
- Adresse
- Lyngby Hovedgade 76, 2800 Kgs. Lyngby
- Kommune
- LYNGBY-TAARBÆK
- Antal ansatte
- 21
- Stiftet
- 11 Dec 2017
- Selskabskapital
- 98.000 DKK
- Formål
- restaurant, sandwichbar og anden dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-03-12
- Binavne
- Det Sunde Køkken, Lyngby ApS
- Sekundære brancher
- Catering på kontrakt og andre restaurationsaktiviteter (562200)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39161451 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lyngby Hovedgade 76, 2800 Kgs. Lyngby
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
43,3%
▲ 5,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,45
▲ 1,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
67,0%
▲ 22,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
99,5%
▲ 99,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
4451 virksomheder i «Servering af mad i restauranter og caféer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.385.434 | 4.242.372 | 4.580.305 | 4.568.957 | 4.750.358 |
| Resultat før skat | 926.858 | 203.142 | 580.758 | 295.214 | -226.248 |
| Årets resultat | 710.679 | 172.297 | 356.164 | 180.083 | -178.106 |
| Egenkapital | 1.642.586 | 306.755 | 931.907 | 134.457 | -45.626 |
| Aktiver i alt | 2.452.789 | 1.206.956 | 2.107.663 | 1.428.908 | 1.796.055 |
| Omsætningsaktiver | 1.983.894 | 666.132 | 1.566.840 | 611.642 | 744.905 |
| Kortfristet gæld | 810.203 | 900.201 | 1.175.756 | 1.294.451 | 1.731.658 |
| Gæld i alt | 810.203 | 900.201 | 1.175.756 | 1.294.451 | 1.841.681 |
| Soliditetsgrad | 67% | 25.4% | 44.2% | 9.4% | -2.5% |
| Ansatte (gns.) | 9 | 8 | 11 | 11 | 11 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Kutluay Holding ApS Siden 17 Dec 2025100% Ejer
Ledelse
1-
Omer Kutluay Siden 11 Dec 2017Direktør
Produktionsenheder
2Det Sunde Køkken ApS
P-nr. 1023119168
Lyngby Hovedgade 76, 2800 Kgs. Lyngby
Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
👥 4 ansatte
Det Sunde Køkken
P-nr. 1023396641
Rentemestervej 67, 2400 København NV
Catering på kontrakt og andre restaurationsaktiviteter (562200)
👥 8 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -384.761 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -100.613 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Kutluay Holding ApS (CVR 44022567)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver sandwichbar, restaurant, kontrakt.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.