DIANAFLEX ApS
CVR 14 24 98 93 · Dianalund · Fremstilling af bygningstømmer og snedkeriartikler i øvrigt · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
DIANAFLEX ApS har CVR-nummer 14249893. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af bygningstømmer og snedkeriartikler i øvrigt (branchekode 162300). Adresse: Tersløsevej 1, 4293 Dianalund. Stiftet: 13. juni 1990. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 165.207 kr., årets resultat -93.585 kr., egenkapital 470.541 kr., aktiver i alt 587.093 kr. Soliditetsgraden på 80,1 % er højere end hos 93 % af de 102 virksomheder i branchen «Fremstilling af bygningstømmer og snedkeriartikler i øvrigt», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -93.585 kr. er lavere end hos 80 % af de 102 virksomheder i branchen «Fremstilling af bygningstømmer og snedkeriartikler i øvrigt», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 53 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som DIANAFLEX ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af bygningstømmer og snedkeriartikler i øvrigt (162300)
- Adresse
- Tersløsevej 1, 4293 Dianalund
- Kommune
- SORØ
- Antal ansatte
-
1
1997 2018
- Telefon
- 58263064
- Stiftet
- 13 Jun 1990
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- fabrikation og handel
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2015-11-17
- Momsnr. (EU VIES)
- DK14249893 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tersløsevej 1, 4293 Dianalund
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: dianaflex.dk Hjemmeside https://dianaflex.dk
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (16. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-19,9%
▼ 21,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,04
▲ 1,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
80,1%
▲ 6,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-1.028,4%
▼ 1.028,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
102 virksomheder i «Fremstilling af bygningstømmer og snedkeriartikler i øvrigt»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 165.207 | 351.696 | 289.571 | 423.472 | 248.674 |
| Resultat før skat | -119.328 | 13.138 | -126.909 | 29.120 | -86.910 |
| Årets resultat | -93.585 | 10.080 | -98.989 | 23.497 | -67.791 |
| Egenkapital | 470.541 | 625.126 | 615.046 | 771.235 | 747.738 |
| Aktiver i alt | 587.093 | 847.532 | 816.256 | 958.939 | 895.390 |
| Omsætningsaktiver | 587.093 | 838.725 | 786.968 | 883.837 | 774.474 |
| Kortfristet gæld | 116.552 | 222.406 | 201.210 | 187.704 | 147.652 |
| Gæld i alt | 116.552 | 222.406 | 201.210 | 187.704 | 147.652 |
| Soliditetsgrad | 80.1% | 73.8% | 75.3% | 80.4% | 83.5% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
DIANAFLEX HOLDING ApS Siden 5 Nov 2003100% Ejer
Ledelse
1-
Ole Bjerregaard Jensen Siden 13 Jun 1990Direktør
Produktionsenheder
1DIANAFLEX APS
P-nr. 1000707194
Tersløsevej 1, 4293 Dianalund
Fremstilling af bygningstømmer og snedkeriartikler i øvrigt (162300)
👥 1 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Dianaflex ApS
Tersløsevej 1, 4293 Dianalund
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Savværker med kapacitet for produktion af råtræ på mindre end 50.000 m3 fast masse pr. år af nåletræ eller mindre end 10.000 m3 fast masse pr. år af løvtræ eller med en samlet kapacitet for produktion af mindre end 50.000 m3 fast masse af nåle- og løvtræ pr. år. Møbelfabrikker og maskinsnedkerier. Bygningssnedkerier med et nettoproduktionsareal på mere end 200 m2.
Tilsyn: Sorø Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: DIANAFLEX HOLDING ApS (CVR 27423779)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver snedkeriartikler, bygningstømmer, fabrikation.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.