Dianalund Motor Holding ApS
CVR 39 95 53 77 · Dianalund · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Dianalund Motor Holding ApS har CVR-nummer 39955377. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Ventemøllevej 51, 4293 Dianalund. Stiftet: 11. oktober 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -10.150 kr., årets resultat 386.719 kr., egenkapital 7.958.705 kr., aktiver i alt 8.515.254 kr. Soliditetsgraden på 93,5 % er højere end hos 57 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 386.719 kr. er højere end hos 71 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Dianalund Motor Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Ventemøllevej 51, 4293 Dianalund
- Kommune
- SORØ
- Stiftet
- 11 Oct 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre kapitalselskaber samt anden hermed beslægtet formuepleje
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-10-11
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39955377 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ventemøllevej 51, 4293 Dianalund
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
4,9%
▼ 3,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,30
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
93,5%
▲ 0,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-41,2%
▼ 41,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -10.150 | -7.425 | -10.300 | -7.562 | -7.475 |
| Resultat før skat | 377.182 | 648.162 | 911.453 | 639.170 | 1.245.331 |
| Årets resultat | 386.719 | 657.738 | 919.209 | 644.698 | 1.250.387 |
| Egenkapital | 7.958.705 | 7.639.486 | 7.042.749 | 6.182.439 | 5.594.941 |
| Aktiver i alt | 8.515.254 | 8.235.944 | 7.595.691 | 6.515.226 | 6.045.575 |
| Omsætningsaktiver | 169.564 | 310.779 | 355.612 | 215.690 | 410.182 |
| Kortfristet gæld | 556.549 | 596.458 | 552.942 | 332.787 | 450.634 |
| Gæld i alt | 556.549 | 596.458 | 552.942 | 332.787 | 450.634 |
| Soliditetsgrad | 93.5% | 92.8% | 92.7% | 94.9% | 92.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Christian Andersen Siden 11 Oct 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Christian Andersen Siden 11 Oct 2018Direktør
Produktionsenheder
1Dianalund Motor Holding ApS
P-nr. 1024057093
Ventemøllevej 51, 4293 Dianalund
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 926.529 DKK | 203.830 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.240.053 DKK | 272.800 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 825.652 DKK | 181.632 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.805.167 DKK | 397.122 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 1.486.158 DKK | 326.942 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Dianalund Motor Holding ApS (CVR 39955377)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kapitalselskaber, formuepleje.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.