DINTANDLÆGE SINDAL ApS
CVR 27 21 88 65 · Sindal · Tandlægers aktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
DINTANDLÆGE SINDAL ApS har CVR-nummer 27218865. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tandlægers aktiviteter (branchekode 862300). Adresse: Nørregade 8A, 1., 9870 Sindal. Stiftet: 20. juni 2003. Status: aktiv. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 4.112.604 kr., årets resultat 119.113 kr., egenkapital 681.198 kr., aktiver i alt 1.682.741 kr. Soliditetsgraden på 40,5 % er lavere end hos 62 % af de 1.433 virksomheder i branchen «Tandlægers aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 119.113 kr. er lavere end hos 67 % af de 1.433 virksomheder i branchen «Tandlægers aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 12 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som DINTANDLÆGE SINDAL ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tandlægers aktiviteter (862300)
- Adresse
- Nørregade 8A, 1., 9870 Sindal
- Kommune
- HJØRRING
- Antal ansatte
-
7
2003 2018
- Telefon
- 98934499
- jensby@sindaltand.dk
- Hjemmeside
- www.sindaltand.dk
- Stiftet
- 20 Jun 2003
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- tandkægevirksomhed og virksomhed, der er naturligt forbundet hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2009-05-22
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27218865 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nørregade 8A, 1., 9870 Sindal
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.sindaltand.dk Hjemmeside https://www.sindaltand.dk
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (19. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
17,5%
▲ 20,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,89
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
40,5%
▼ 5,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
713,1%
▲ 713,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1433 virksomheder i «Tandlægers aktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 4.112.604 | 3.685.141 | 3.456.992 | 3.451.635 | 3.283.881 |
| Resultat før skat | 152.460 | -24.908 | 16.183 | 364.396 | 203.322 |
| Årets resultat | 119.113 | -19.429 | 11.753 | 284.235 | 158.256 |
| Egenkapital | 681.198 | 697.085 | 838.514 | 944.562 | 774.727 |
| Aktiver i alt | 1.682.741 | 1.508.543 | 1.748.440 | 1.682.512 | 1.529.152 |
| Omsætningsaktiver | 801.839 | 446.701 | 534.539 | 822.077 | 455.343 |
| Kortfristet gæld | 905.342 | 722.988 | 824.116 | 655.042 | 557.800 |
| Gæld i alt | 993.812 | 811.458 | 909.926 | 737.950 | 754.425 |
| Soliditetsgrad | 40.5% | 46.2% | 48% | 56.1% | 50.7% |
| Ansatte (gns.) | 7 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lars Ferlev Jensby Siden 15 Sep 2004100% Ejer
Ledelse
2-
Lars Ferlev Jensby Siden 20 Jun 2003Direktør
-
Bente Jensby Siden 31 Mar 2023Suppleant
Produktionsenheder
1DINTANDLÆGE SINDAL ApS
P-nr. 1009942943
Nørregade 8A, 1., 9870 Sindal
Tandlægers aktiviteter (862300)
👥 6 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -24.336 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -207.501 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 417.713 DKK | 91.894 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 91.456 DKK | 20.108 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 37.624 DKK | 8.272 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: DINTANDLÆGE SINDAL ApS (CVR 27218865)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver tandkægevirksomhed, tandlægers, naturligt.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.