DM Safety ApS
CVR 40 74 87 84 · Herlev · Engroshandel med fodtøj · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
DM Safety ApS har CVR-nummer 40748784. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med fodtøj (branchekode 464220). Adresse: Herlev Bygade 74C, st. th, 2730 Herlev. Stiftet: 28. august 2019. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 543.263 kr., årets resultat 206.933 kr., egenkapital 239.773 kr., aktiver i alt 579.820 kr. Soliditetsgraden på 41,4 % er højere end hos 57 % af de 90 virksomheder i branchen «Engroshandel med fodtøj», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 206.933 kr. er højere end hos 57 % af de 90 virksomheder i branchen «Engroshandel med fodtøj», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 1 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som DM Safety ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med fodtøj (464220)
- Adresse
- Herlev Bygade 74C, st. th, 2730 Herlev
- Kommune
- HERLEV
- Antal ansatte
- 1
- Telefon
- 93874425
- gitte@gd-consult.dk
- Hjemmeside
- dmsafety.dk
- Stiftet
- 28 Aug 2019
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- engrossalg af sikkerhedsfodtøj
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af de to direktører
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-10-06
- Binavne
- MAfit ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40748784 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Herlev Bygade 74C, st. th, 2730 Herlev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: dmsafety.dk Hjemmeside oplyst til CVR https://dmsafety.dk
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (15. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
86,3%
▼ 136,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,71
▲ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
41,4%
▲ 32,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
182,9%
▲ 182,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
90 virksomheder i «Engroshandel med fodtøj»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 543.263 | 550.507 | -78.815 | 741.023 | 558.230 |
| Resultat før skat | 268.702 | 97.352 | -187.707 | 557.438 | 522.260 |
| Årets resultat | 206.933 | 73.152 | -148.106 | 433.322 | 408.772 |
| Egenkapital | 239.773 | 32.841 | -40.311 | 507.794 | 474.472 |
| Aktiver i alt | 579.820 | 360.045 | 263.121 | 827.188 | 652.748 |
| Omsætningsaktiver | 579.820 | 360.045 | 263.121 | 823.498 | 643.786 |
| Kortfristet gæld | 340.047 | 327.204 | 303.432 | 319.394 | 178.276 |
| Gæld i alt | 579.820 | 327.204 | 303.432 | 319.394 | 178.276 |
| Soliditetsgrad | 41.4% | 9.1% | -15.3% | 61.4% | 72.7% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Dissing Messell Holding ApS Siden 28 Aug 2019100% Ejer
Ledelse
2-
Anders Dissing Messell Siden 28 Aug 2019Direktør
-
Gitte Dissing Messell Siden 28 May 2024Direktør
Produktionsenheder
1DM Safety ApS
P-nr. 1024986914
Herlev Bygade 74C, st. th, 2730 Herlev
Engroshandel med fodtøj (464220)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Dissing Messell Holding ApS (CVR 40745254)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver sikkerhedsfodtøj, engrossalg, fodtøj.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.