DOWNSTREAM HOLDING A/S
CVR 36 48 40 63 · Fredericia · Ikke-finansielle holdingselskaber · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
DOWNSTREAM HOLDING A/S har CVR-nummer 36484063. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Strevelinsvej 34, 7000 Fredericia. Stiftet: 30. december 2014. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -760.000 USD, årets resultat 583.000 USD, egenkapital 269.152.000 USD, aktiver i alt 269.208.000 USD. Soliditetsgraden på 100,0 % er højere end hos 92 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som DOWNSTREAM HOLDING A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Strevelinsvej 34, 7000 Fredericia
- Kommune
- FREDERICIA
- Telefon
- 70260230
- legal@monjasa.com
- Stiftet
- 30 Dec 2014
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre virksomheder, at drive investeringsvirksomhed, at virke som holdingselskab samt al virksomhed, som er beslægtet hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden i forening med en direktør eller af bestyrelsesformanden i forening med et andet bestyrelsesmedlem.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2016-11-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36484063 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Strevelinsvej 34, 7000 Fredericia
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,2%
▼ 17,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
263,95
▲ 255,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
100,0%
▲ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-98,9%
▼ 98,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i USD| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -760.000 | -881.000 | -539.000 | -524.000 | -23.000 |
| Resultat før skat | 622.000 | 55.661.000 | 107.991.000 | 171.865.000 | 21.746.000 |
| Årets resultat | 583.000 | 55.026.000 | 107.717.000 | 172.426.000 | 21.526.000 |
| Egenkapital | 269.152.000 | 316.269.000 | 429.243.000 | 279.526.000 | 131.600.000 |
| Aktiver i alt | 269.208.000 | 316.674.000 | 432.420.000 | 301.965.000 | 147.120.000 |
| Omsætningsaktiver | 14.781.000 | 3.296.000 | 180.000 | 18.666.000 | 14.304.000 |
| Kortfristet gæld | 56.000 | 405.000 | 3.177.000 | 22.439.000 | 15.520.000 |
| Gæld i alt | 56.000 | 405.000 | 3.177.000 | 22.439.000 | 15.520.000 |
| Soliditetsgrad | 100% | 99.9% | 99.3% | 92.6% | 89.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
MONJASA HOLDING A/S Siden 30 Dec 2014100% Ejer
Ledelse
4-
Rasmus Ravnholdt Knudsen Siden 1 Nov 2018Bestyrelsesmedlem
-
Rasmus Ravnholdt Knudsen Siden 9 May 2023Direktør
-
Anders Østergaard Siden 22 May 2015Formand
-
Flemming Edvard Ipsen Siden 9 May 2023Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1DOWNSTREAM HOLDING A/S
P-nr. 1020043586
Strevelinsvej 34, 7000 Fredericia
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ENDEAVOUR INVEST ApS (CVR 27309224)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Gribskov Erhverv og Turisme FMBA Gilleleje
- A.P. MØLLER OG HUSTRU CHASTINE MC-KINNEY MØLLERS FOND TIL ALMENE FORMAAL København K
- Veteranfonden Charlottenlund
- Fonden Varefakta Glostrup
- OLE HASLUNDS KUNSTNERFOND København K
- CORTSEN HOLDING ApS Aarhus C
- Hobbes Holding ApS København S
- NOVI A/S Aalborg Øst
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver virke.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.