DPL ENTREPRISE ApS
CVR 31 63 43 69 · Randers SV · Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
DPL ENTREPRISE ApS har CVR-nummer 31634369. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (branchekode 432200). Adresse: Pramvej 3, 8940 Randers SV. Stiftet: 25. august 2008. Status: aktiv. Antal ansatte: 11. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 6.809.209 kr., årets resultat 228.190 kr., egenkapital 1.281.685 kr., aktiver i alt 2.824.045 kr. Soliditetsgraden på 45,4 % er højere end hos 53 % af de 2.183 virksomheder i branchen «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 228.190 kr. er højere end hos 58 % af de 2.183 virksomheder i branchen «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 1 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som DPL ENTREPRISE ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (432200)
- Adresse
- Pramvej 3, 8940 Randers SV
- Kommune
- RANDERS
- Antal ansatte
-
11
2008 2018
- Telefon
- 25384589
- Stiftet
- 25 Aug 2008
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- udførelse af fjernvarmearbejde, VVS-arbejde samt aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-08-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31634369 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Pramvej 3, 8940 Randers SV
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
17,8%
▼ 28,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,80
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
45,4%
▲ 12,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-53,1%
▼ 53,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2183 virksomheder i «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 6.809.209 | 6.905.010 | 6.515.075 | 7.395.644 | 6.003.352 |
| Resultat før skat | 295.046 | 627.861 | -123.562 | 974.418 | 124.004 |
| Årets resultat | 228.190 | 486.630 | -101.311 | 755.078 | 106.192 |
| Egenkapital | 1.281.685 | 1.053.495 | 566.865 | 1.468.176 | 713.098 |
| Aktiver i alt | 2.824.045 | 3.179.440 | 3.373.027 | 3.193.020 | 4.267.159 |
| Omsætningsaktiver | 2.769.744 | 3.065.575 | 3.193.281 | 2.933.433 | 4.135.013 |
| Kortfristet gæld | 1.542.360 | 2.125.945 | 2.806.162 | 1.724.844 | 3.491.267 |
| Gæld i alt | 1.542.360 | 2.125.945 | 2.806.162 | 1.724.844 | 3.554.060 |
| Soliditetsgrad | 45.4% | 33.1% | 16.8% | 46% | 16.7% |
| Ansatte (gns.) | 10 | 10 | 11 | 10 | 8 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
DAFAR Invest ApS Siden 26 Aug 2026100% Ejer
Ledelse
1-
Steen Lihme Rønne Siden 19 Aug 2026Direktør
Produktionsenheder
1DPL ENTREPRISE ApS
P-nr. 1014670277
Pramvej 3, 8940 Randers SV
Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (432200)
👥 12 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SRønne Holding ApS (CVR 39639262)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver fjernvarmearbejde, arbejde, udførelse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.