Dreamdata.io Holding ApS
CVR 39 85 47 83 · København V · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Dreamdata.io Holding ApS har CVR-nummer 39854783. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Kalvebod Brygge 39, st., 1560 København V. Stiftet: 1. september 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -91.775 kr., årets resultat 133.795 kr., egenkapital 183.307.547 kr., aktiver i alt 183.322.047 kr. Soliditetsgraden på 100,0 % er højere end hos 92 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 133.795 kr. er højere end hos 59 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Dreamdata.io Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Kalvebod Brygge 39, st., 1560 København V
- Kommune
- KØBENHAVN
- Stiftet
- 1 Sep 2018
- Selskabskapital
- 592.997 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber samt enhver aktivitet, der er beslægtet hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af et bestyrelsesmedlem i forening med en direktør, af to direktører i forening eller af bestyrelsesformanden i forening med et bestyrelsesmedlem.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-09-14
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39854783 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kalvebod Brygge 39, st., 1560 København V
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,1%
▲ 1,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5.926,94
▲ 5.925,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
100,0%
▲ 21,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
119,1%
▲ 119,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -91.775 | -52.044 | -26.142 | -25.361 | -21.875 |
| Resultat før skat | 133.795 | -701.326 | -193.909 | -631.281 | -624.115 |
| Årets resultat | 133.795 | -701.326 | -193.909 | -631.281 | -624.115 |
| Egenkapital | 183.307.547 | 73.813.693 | 74.515.019 | 66.600.304 | 22.013.186 |
| Aktiver i alt | 183.322.047 | 94.228.751 | 82.975.282 | 76.028.116 | 30.944.805 |
| Omsætningsaktiver | 85.940.582 | 11.485.006 | 24.985.282 | 38.178.116 | 9.294.805 |
| Kortfristet gæld | 14.500 | 8.625.135 | 3.209.226 | 761.513 | 6.250 |
| Gæld i alt | 14.500 | 20.415.058 | 8.460.263 | 9.427.812 | 8.931.619 |
| Soliditetsgrad | 100% | 78.3% | 89.8% | 87.6% | 71.1% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
4-
InReach Ventures I LP Siden 14 Sep 202610% Ejer
-
Signals Venture Capital II GmbH Co. KG Siden 15 Oct 202510% Ejer
-
Curiosity Early Stage Fund Coöperatief U.A. Siden 14 Sep 20265% Ejer
-
PeakSpan Capital Growth Partners IV, L.P. Siden 14 Sep 202650% Ejer
Ledelse
9-
Jesper Lindhardt Siden 12 Apr 2023Formand
-
Lars Grønnegaard Hansen Siden 1 Sep 2018Direktør
-
Lars Grønnegaard Hansen Siden 12 Apr 2023Bestyrelsesmedlem
-
Christopher Nicholas Turner Siden 22 May 2025Adm. dir.
-
Christopher Nicholas Turner Siden 15 Oct 2025Bestyrelsesmedlem
-
Matthew William Melymuka Siden 15 Oct 2025Bestyrelsesmedlem
-
Roberto Bonanzinga Siden 15 Oct 2025Bestyrelsesmedlem
-
David Andrew Kellogg Siden 30 Jun 2026Bestyrelsesmedlem
-
Charles Summers Reinkemeyer Siden 14 Sep 2026Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Dreamdata.io Holding ApS
P-nr. 1023946277
Kalvebod Brygge 39, st., 1560 København V
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -25.789.978 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -11.635.895 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -10.956.514 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -9.501.730 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -4.529.326 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Dreamdata.io Holding ApS (CVR 39854783)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver aktivitet.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.