Driftsselskabet Melgaard ApS
CVR 41 02 41 78 · Kerteminde · Servering af mad i restauranter og caféer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Driftsselskabet Melgaard ApS har CVR-nummer 41024178. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Servering af mad i restauranter og caféer (branchekode 561110). Adresse: Hyrdevej 11E, st. th, 5300 Kerteminde. Stiftet: 19. december 2019. Status: aktiv. Antal ansatte: 9. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.664.223 kr., årets resultat 291.853 kr., egenkapital 403.491 kr., aktiver i alt 1.156.330 kr. Soliditetsgraden på 34,9 % er højere end hos 61 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 291.853 kr. er højere end hos 74 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 41 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Driftsselskabet Melgaard ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
- Adresse
- Hyrdevej 11E, st. th, 5300 Kerteminde
- Kommune
- KERTEMINDE
- Antal ansatte
- 9
- Stiftet
- 19 Dec 2019
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- Selskabet har til formål at drive restaurationsvirksomhed i bred forstand, herunder fx også catering, afholdelse af selskaber, kurser og events
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-01-16
- Binavne
- Brasserie Langegade Nr. 2 ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41024178 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hyrdevej 11E, st. th, 5300 Kerteminde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
72,3%
▲ 66,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,19
▲ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
34,9%
▲ 21,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
4.651,8%
▲ 4.651,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
4451 virksomheder i «Servering af mad i restauranter og caféer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.664.223 | 1.184.383 | 1.207.711 | 1.242.823 | 1.926.305 |
| Resultat før skat | 299.225 | — | -22.607 | -585.046 | 280.255 |
| Årets resultat | 291.853 | 6.142 | -22.607 | -575.378 | 216.947 |
| Egenkapital | 403.491 | 111.638 | 105.496 | -371.897 | 203.481 |
| Aktiver i alt | 1.156.330 | 824.794 | 989.153 | 817.464 | 746.120 |
| Omsætningsaktiver | 884.822 | 450.701 | 493.720 | 169.638 | — |
| Kortfristet gæld | 745.467 | 713.156 | 883.657 | 1.189.361 | 532.971 |
| Gæld i alt | 745.467 | 713.156 | 883.657 | 1.189.361 | 532.971 |
| Soliditetsgrad | 34.9% | 13.5% | 10.7% | -45.5% | 27.3% |
| Ansatte (gns.) | 4 | 3 | 3 | 5 | 5 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Familien Melgaard Holding ApS Siden 1 Jan 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Annesofie Melgaard Siden 1 Jan 2020Adm. dir.
Produktionsenheder
1Driftsselskabet Melgaard ApS
P-nr. 1025351661
Hyrdevej 11E, st. th, 5300 Kerteminde
Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
👥 8 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Familien Melgaard Holding ApS (CVR 39104032)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver bred, forstand, afholdelse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.