DRX BYG ApS
CVR 42 72 30 37 · Aalborg SV · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
DRX BYG ApS har CVR-nummer 42723037. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Letvadvej 27, 9200 Aalborg SV. Stiftet: 28. september 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 38.395 kr., årets resultat 12.366 kr., egenkapital 18.410 kr., aktiver i alt 23.397 kr. Soliditetsgraden på 78,7 % er højere end hos 91 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 12.366 kr. er lavere end hos 61 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 7 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som DRX BYG ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Letvadvej 27, 9200 Aalborg SV
- Kommune
- AALBORG
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 28 Sep 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- håndværksvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-09-28
- Binavne
- DRX DANMARK ApS DRX NORDIC ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42723037 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Letvadvej 27, 9200 Aalborg SV
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
67,2%
▲ 328,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,69
▲ 3,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
78,7%
▲ 49,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
178,2%
▲ 178,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 38.395 | 41.228 | 42.548 | 3.933 |
| Resultat før skat | 16.366 | -20.812 | -4.982 | -18.162 |
| Årets resultat | 12.366 | -15.812 | -3.982 | -14.162 |
| Egenkapital | 18.410 | 6.044 | 21.856 | 25.838 |
| Aktiver i alt | 23.397 | 20.981 | 34.982 | 38.674 |
| Omsætningsaktiver | 23.397 | 20.981 | 34.982 | 38.674 |
| Kortfristet gæld | 4.987 | 14.937 | 13.126 | 12.836 |
| Gæld i alt | 4.987 | 14.937 | 13.126 | 12.836 |
| Soliditetsgrad | 78.7% | 28.8% | 62.5% | 66.8% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Z&C Holding ApS Siden 28 Sep 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Xingcheng Zhang Siden 28 Sep 2021Direktør
Produktionsenheder
1DRX BYG ApS
P-nr. 1027588308
Letvadvej 27, 9200 Aalborg SV
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | -18.065 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Z&C Holding ApS (CVR 42709972)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver håndværksvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.