DSA Holding ApS
CVR 37 99 98 14 · Faxe · Finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
DSA Holding ApS har CVR-nummer 37999814. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Finansielle holdingselskaber (branchekode 642110). Adresse: Parkvej 19, 4640 Faxe. Stiftet: 7. september 2016. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -7.193 kr., årets resultat 122.557 kr., egenkapital 175.838 kr., aktiver i alt 250.531 kr. Soliditetsgraden på 70,2 % er lavere end hos 71 % af de 5.779 virksomheder i branchen «Finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 122.557 kr. er højere end hos 54 % af de 5.779 virksomheder i branchen «Finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som DSA Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Finansielle holdingselskaber (642110)
- Adresse
- Parkvej 19, 4640 Faxe
- Kommune
- FAXE
- Telefon
- 30555505
- dsa@dancrew.dk
- Stiftet
- 7 Sep 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- investeringsvirksomhed, herunder eje kapitalandele i andre selskaber m.v
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-09-07
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37999814 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Parkvej 19, 4640 Faxe
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
69,7%
▲ 10,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,83
▲ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
70,2%
▲ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
72,4%
▲ 72,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
5779 virksomheder i «Finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -7.193 | -5.140 | -11.069 | -3.245 | -7.524 |
| Resultat før skat | 121.922 | 72.240 | -25.498 | -1.420 | 70.571 |
| Årets resultat | 122.557 | 71.082 | -16.688 | 1.132 | 70.591 |
| Egenkapital | 175.838 | 120.781 | 49.699 | 66.387 | 125.255 |
| Aktiver i alt | 250.531 | 172.658 | 99.716 | 130.747 | 162.973 |
| Omsætningsaktiver | 61.878 | 14.782 | 16.669 | 10.019 | 20.125 |
| Kortfristet gæld | 74.693 | 51.877 | 50.017 | 64.360 | 37.718 |
| Gæld i alt | 250.531 | 51.877 | 50.017 | 64.360 | 37.718 |
| Soliditetsgrad | 70.2% | 70% | 49.8% | 50.8% | 76.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Daniel Stenkilde Andersen Siden 7 Sep 2016100% Ejer
Ledelse
1-
Daniel Stenkilde Andersen Siden 25 Aug 2023Adm. dir.
Produktionsenheder
1DSA Holding ApS
P-nr. 1021739568
Parkvej 19, 4640 Faxe
Finansielle holdingselskaber (642110)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 86.596 DKK | 19.030 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -1.256 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 17.133 DKK | 3.762 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -163.496 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: DSA Holding ApS (CVR 37999814)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.