DSP. RACING ApS
CVR 68 44 35 12 · Sønderborg · Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
DSP. RACING ApS har CVR-nummer 68443512. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer (branchekode 467200). Adresse: Sundsmarkvej 30, 6400 Sønderborg. Stiftet: 5. maj 1982. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 288.779 kr., årets resultat -181.419 kr., egenkapital 18.583 kr., aktiver i alt 201.944 kr. Soliditetsgraden på 9,2 % er lavere end hos 83 % af de 257 virksomheder i branchen «Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -181.419 kr. er lavere end hos 84 % af de 257 virksomheder i branchen «Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 21 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som DSP. RACING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer (467200)
- Adresse
- Sundsmarkvej 30, 6400 Sønderborg
- Kommune
- SØNDERBORG
- Antal ansatte
-
1
1997 2018
- Stiftet
- 5 May 1982
- Selskabskapital
- 200.000 DKK
- Formål
- handel og ingeniørvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-10-31
- Momsnr. (EU VIES)
- DK68443512 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sundsmarkvej 30, 6400 Sønderborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-976,3%
▼ 946,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,12
▲ 0,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
9,2%
▼ 30,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-132,1%
▼ 132,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
257 virksomheder i «Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 288.779 | 238.298 | 347.464 | 298.581 | 483.078 |
| Resultat før skat | -232.588 | -100.219 | -25.890 | -41.141 | 97.641 |
| Årets resultat | -181.419 | -78.171 | -20.194 | -46.531 | 76.157 |
| Egenkapital | 18.583 | 264.823 | 324.910 | 345.104 | 391.635 |
| Aktiver i alt | 201.944 | 665.011 | 726.745 | 699.105 | 884.409 |
| Omsætningsaktiver | 201.944 | 431.684 | 493.418 | 465.778 | 675.583 |
| Kortfristet gæld | 95.426 | 365.552 | 367.199 | 313.669 | 457.833 |
| Gæld i alt | 95.426 | 365.552 | 367.199 | 313.669 | 457.833 |
| Soliditetsgrad | 9.2% | 39.8% | 44.7% | 49.4% | 44.3% |
| Ansatte (gns.) | — | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Ledelse
1-
Finn Andersen Siden 2 Sep 2025Adm. dir.
Produktionsenheder
1DSP RACING APS
P-nr. 1002273014
Sundsmarkvej 30, 6400 Sønderborg
Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer (467200)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: FPHA HOLDING ApS (CVR 33148909)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ingeniørvirksomhed, reservedele, tilbehør.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.