DTL-Genetics A/S
CVR 15 11 36 85 · Padborg · Engroshandel med levende dyr · Aktieselskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
DTL-Genetics A/S har CVR-nummer 15113685. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Engroshandel med levende dyr (branchekode 462300). Adresse: Industrivej 44, 6330 Padborg. Stiftet: 1. april 1991. Status: ophørt 1. oktober 2026. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 8.363.827 kr., årets resultat 2.185.314 kr., egenkapital 37.341.783 kr., aktiver i alt 61.022.809 kr. Soliditetsgraden på 61,2 % er højere end hos 74 % af de 65 virksomheder i branchen «Engroshandel med levende dyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.185.314 kr. er højere end hos 77 % af de 65 virksomheder i branchen «Engroshandel med levende dyr», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 27 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som DTL-Genetics A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med levende dyr (462300)
- Adresse
- Industrivej 44, 6330 Padborg
- Kommune
- AABENRAA
- Antal ansatte
-
3
1997 2018
- Stiftet
- 1 Apr 1991
- Ophørt
- 1 Oct 2026
- Momsnr. (EU VIES)
- DK15113685 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industrivej 44, 6330 Padborg
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
5,9%
▼ 17,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,59
▼ 1,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
61,2%
▼ 16,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-73,4%
▼ 73,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
65 virksomheder i «Engroshandel med levende dyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 8.363.827 | 11.502.358 | 47.472.697 | 34.562.055 | 24.651.375 |
| Resultat før skat | 2.773.399 | 5.693.387 | 14.013.746 | 4.862.699 | -3.419.818 |
| Årets resultat | 2.185.314 | 8.219.535 | 10.443.212 | 3.990.184 | -2.457.067 |
| Egenkapital | 37.341.783 | 35.156.469 | 33.436.933 | 24.993.721 | 21.003.537 |
| Aktiver i alt | 61.022.809 | 45.234.984 | 95.456.436 | 89.815.787 | 107.396.990 |
| Omsætningsaktiver | 60.225.584 | 43.159.628 | 67.817.636 | 51.491.207 | 65.507.881 |
| Kortfristet gæld | 23.283.662 | 9.985.993 | 47.697.941 | 44.857.219 | 64.338.278 |
| Gæld i alt | 23.283.662 | 9.985.993 | 60.771.786 | 63.790.214 | 85.924.435 |
| Soliditetsgrad | 61.2% | 77.7% | 35% | 27.8% | 19.6% |
| Ansatte (gns.) | 6 | 37 | 40 | 40 | 43 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SO-MA-RA Invest ApS (CVR 43284045)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
15 Oct 2026NORMAL → OPLØSTEFTERFUSION
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver levende, dyr.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms